Касчиев: Може да очакваме провал на проекта за VII блок, стигне ли се до сериозни разговори с ЕК
Георги Касчиев
Няма как на базата на идеен проект да се остойности изграждането на новия блок за АЕЦ "Козлодуй", е категоричен енергийният експерт
Няма как на базата на идеен проект да се остойности изграждането на VII блок на АЕЦ "Козлодуй", дори не се знае каква турбина ще се постави там, кой ще я произвежда и т.н. Това казва пред БНР енергийният експерт проф. Георги Касчиев.
Между 350 милиона и 370 милиона долара струва инженеринговият проект, който до една година трябва да направи оценка, изготви план и остойности изграждането на VII блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщи вчера служебният министър на енергетиката Владимир Малинов след церемония по подписването на контракта.
"Тази форма, наречена инженеринг, има много негативни последици, защото проектантът е избран от строителя и е изцяло зависим от него и трябва да удовлетворява желанията му. Това ограничава свободата на проектните решения, което не е в интерес на качеството и на сигурността. Другото негативно е, че в този процес възложителят не избира независим авторски надзор над строежа, а той се избира от строителя. Когато имате формален авторски надзор, ще получите лошо качество на строежите, съчетано с високи и корупционни цени", обяснява експертът.
"Всичко това е казано още преди 2 години и половина от редица народни представители, сред които Ивайло Мирчев, Мартин Димитров, Георги Ганев (и тримата от "Демократична България" - бел.ред.), за да не се допуска безконтролното прилагане на този метод", изтъкна проф. Касчиев и уточни, че инженерингът, като форма на изграждане на инвестиционни обекти, е по силата на Закона за обществените поръчки, а в случая не става дума за обществена поръчка и не би трябвало да се прилага този закон, а да се прилага Законът за безопасност при използването на ядрената енергия.
"Да имаме идеен проект за 350 млн. долара - това ми се струва много несериозно", коментира още енергийният експерт.
В Министерски съвет днес представители на АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" и консорциумът "Уестингхаус - Ейч Ди Си" подписаха договор, свързан с изграждането на нови ядрени мощности. С проекта се цели за 12 месеца да е готов инженерингът за изграждането на нови мощности в съществуващата централа и да е ясна цената им.
"Консорциумът "Уестингхаус - Ейч Ди Си" е регистриран преди по-малко от 20 дни - на 16-и октомври. А на 20-и октомври му е променено името. Образуван е по силата на Закона за задълженията и договорите. Това е изключително несериозно. Има двама представители - един от "Уестингхаус" и един от "Хюндай". Нищо повече не знаем. Дружество от двама човека, създадено преди 20 дни, неизвестно с какъв капитал, по силата на Закона за задълженията и договорите, да ни се представя като консорциум, който ще направи всичко това - за мен това е престъпно несериозно", посочи проф. Касчиев.
Той изрази съмнение, че капиталите за изработване на оборудването на VII блок ще бъдат дадени на дружеството "Нови мощности", а ще бъдат вписани като задължение на държавата и ще натежат на нашия външен дълг.
"Съвсем не е сигурно, че проектът, след като започнат преговорите с Европейската комисия, ще продължи да се движи от АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности". ... Според мен ЕК би следвало да държи на подхода за пълно финансово, организационно, правно и всякакво друго отделяне на новата проектна компания от АЕЦ "Козлодуй", както направи с унгарската АЕЦ "Пакс"," обясни проф. Касчиев.
Когато се стигне до сериозни разговори с ЕК, може да очакваме и провал на този проект, смята енергийният експерт.
Проф. Касчиев съобщи, че в близките дни се очаква съд да се произнесе по решението на МС за изграждането на новата ядрена мощност от октомври 2023 г., което е обжалвано заради нарушение на Закона за безопасност при използването на ядрената енергия.
"Ако то бъде отменено, някой много ще загази за изразходване на огромни средства за неща, които са неправомерни," заключи првоф. Георги Касчиев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг