На фона на безпрецедентната институционна криза заради каталунската независимост и въпреки отлива на компании от Барселона местните власти в Каталуня са решени да създадат паралелна икономика, която постепенно да ги "отдели" от централната банка в Мадрид, пише в. "Ел паис".
Каталунският департамент за икономика изложи плановете си в съобщение по обществената телевизия TV3. Моделът според общината включва следва този за дигитално жителство на Естония и е насочен към малки и средни предприятия, за да се създаде икономика, която е напълно независима и се управлява в "облак", със собствена криптовалута.
Директорът на SmartCatalonia, организация на подчинение на местните власти, която работи за "дигиталния напредък" на Каталуня, няколко пъти е ходил до Естония, за да се срещне с технологични експерти от балтийската страна, за да изучи успехите на малката държава с 1.3 милиона жители (населението на Каталуня е около 7.5 милиона души). Дани Марко, който оглавява организацията, смята, че естонците "са тръгнали от нулата, с всички възможности, които им се предлагат, за да се изгради модел на икономическо развитие."
Платформата за дигитално жителство е и най-амбициозният проект на Естония, привлякъл 20 000 предприемачи от 143 страни в света - и много от тях финландци руснаци, украинци и англичани. От Испания участниците са 336.
Най-много англичани са се регистрирали след Брекзит. Според в. "Ел паис" каталунските власти се интересуват от проекта, защото възможността за бизнес в рамките на ЕС е особено важна за всеки бизнесмен, който иска да действа в рамките на общия пазар. Затова и Женералитат се интересува от тази програма - за действието ѝ границите нямат значение.
За да стане напълно децентрализирана нация обаче, Естония иска да пусне собствена криптовалута - "есткойн". Идеята се върти и в главата на каталунските лидери, които са и най-многобройните ползватели на виртуални валути за бизнес цели в Испания, отбелязва изданието, цитирано от "Дневник".
В края на октомври Барселона беше домакин на Becon, конгрес на световните експерти по blockchain технологии - методи, които чрез списъци от записи съхраняват информация в компютърни мрежи. Събитието се осъществи с подкрепата на каталунското правителство и общината Барселона.
Всъщност експерти по "блокчейн" в Каталуня вече са поискали помощ от Виталик Бутерин - канадец от руски произход и основател на Ethereum, технология, базирана именно на този метод, при която се сключват "интелигентни договори" за създаване на криптовалути. Бутерин посъветвал каталунските експерти да създадат ICO (първично монетно предлагане - Initial Coin Offering) за платформата на виртуални жители с начална оферта за монета, която да отговаря на финансирането на проект за дигитално жителство. Такова предлагане може да финансира създаването на криптовалута като "Биткойн", особено ако е замислена като част от системата за дигитално жителство - а това би помогнало за съддаването на икономическа общност, напълно независима от регулатори като централната банка.
Именно чрез програмата си за електронен подпис Естония се утвърди като най-технологичната нация в Европа, която улеснява ползването на документи онлайн за плащане на данъци, гласуване, получаване на рецепти от лекари и подаване на документи, без да е нужен офис.
Местните власти са решени постепенно да се "отделят" от централната банка в Мадрид
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства