24 Ноември, 2024

Стойчо Кацаров сипе обещания: Властта никога повече няма да предрежда останалите чакащи за трансплантации

Стойчо Кацаров сипе обещания: Властта никога повече няма да предрежда останалите чакащи за трансплантации

Стойчо Кацаров, снимка: БГНЕС

Д-р Стойчо Кацаров продължава да сипе обещания и да се опитва да замаже трагичното положение в държавата, което се отразява върху предизборния имидж на Румен Радев. Служебният министър гарантира, че никога повече у нас няма да има мафия при трансплантирането на органи и хората, които са на власт, няма да имат привилегии пред останалите пациенти.

"Променихме правилата така, че никога повече в страната ни да не се извършват криминални трансплантации и вече не е възможно властта да предрежда хора в листите на чакащи", заяви Кацаров по време на акция по засаждане на рози в парка зад Националния дворец на културата, с което се изразява почит към донорите през 2021 г.

"Поводът е свързан с трансплантациите. Това няма да е формален повод. Ще засадим рози, но по-важното от това е да направим така, че България да има много повече трансплантации, отколкото сега. Мога да ви кажа днес две неща. Първо, променихме правилата така, че никога повече в сраната ни да не се извършват криминални трансплантации. Вече не е възможно властта да използва позицията си да прережда хора в листите на чакащи за трансплантации. Това са неща, които повече няма да се случват в нашата страна", каза още д-р Кацаров. По думите му няма риск и опасност да бъде злоупотребено с тези органи. "Променили сме правилата и това нещо повече няма да се случва", каза още д-р Кацаров. Той обаче не посочи какви правила е променил и по какъв начин ще спре порочните практики. 

Второто нещо, което е важно да се каже в днешния ден е, че ние анализирахме много внимателно причините за ниския брой на трансплантациите в нашата страна. Сигурно знаете, че за последните десетина години средно между 10 и 20 трупни донора годишно се използват и се извършват трансплантации. Увеличаването на броя на трансплантациите не изисква промяна в закона. Проблемът за ниския брой на този вид трансплантации не е в нежеланието на хората да се съгласят органите на близките им да бъдат използвани. Големите проблеми са в организацията на тази дейност в нашите лечебни заведения, които имат издадено разрешение, свързано с донорството на органи. Предприели сме необходимите организационни мерки. В момента работим по тези въпроси. Ако си свършим добре работата, предполагам, че в следващата година или в следващите години, броят на трансплантациите в нашата страна, може да се удвои и дори утрои", каза още министърът на здревоапзването. Той обясни, че става въпрос за комплекс от мерки. "Проблемите са организационни, не са финансови", допълни още здравният министър.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас