13 Февруари, 2025

Китай отмени визите за България и за още 7 европейски страни

Китай отмени визите за България и за още 7 европейски страни

Снимка: EPA/BGNES

Схемата за безвизово пътуване беше разширявана поетапно.

Китай разширява безвизовия си списък с още осем европейски държави, включително България.

Българските граждани и тези на Румъния, Малта, Хърватия, Черна гора, Северна Македония, Естония и Латвия ще бъдат освободени от визи за азиатската страна от 30 ноември 2024 г. до 31 декември 2025 г.

Притежателите на паспорти от Андора, Финландия, Исландия, Лихтенщайн, Монако, Словакия и Норвегия бяха добавени по-рано към списъка, който им позволява престой в Китай до 30 дни без виза.

Кипър, Дания, Гърция, Португалия и Словения получиха този достъп през октомври. С това общият брой на европейските държави, на които е предоставен безвизов достъп, достигна 38.

От началото на 2024 г. схемата беше разширявана поетапно. Тя има за цел да насърчи повече хора да посещават Китай с цел бизнес и туризъм, както и обмена между китайски граждани и чужденци.

Целта е „да се улесни висококачественото развитие на обмена на китайски и чуждестранен персонал и отварянето на високо равнище към външния свят“, заяви говорителят на Министерството на външните работи Мао Нинг, цитиран от "Евронюз".

Международните пътувания до Китай все още са в процес на възстановяване

Строгите мерки на Китай срещу пандемията, които включваха задължителна карантина за всички пристигащи, възпряха много хора от пътувания в продължение на почти три години. Ограниченията бяха отменени в началото на миналата година, но международните пътувания все още не са достигнали нивата отпреди пандемията.

През 2023 г. в Китай са регистрирани 35,5 млн. влизания и излизания на чужденци. За сравнение, през цялата 2019 г., последната преди пандемията, те са били 97,7 милиона.

От юли до септември тази година Китай е регистрирал 8,2 млн. посещения на чужденци, от които 4,9 млн. са били безвизови, предаде агенция Синхуа, цитирайки Министерството на външните работи.

Китайското правителство търси чуждестранни инвестиции, за да подпомогне стимулирането на забавящата се икономика. Някои бизнесмени идват за търговски панаири и срещи, включително Илън Мъск от Tesla и Тим Кук от Apple.

През миналата година интересът на европейците към Китай като туристическа дестинация рязко нарасна.

Данните показват 663% увеличение на общия брой резервации от Европа за Китай в сравнение с 2022 г. и почти 29% увеличение спрямо 2019 г.

Обединеното кралство и Германия са сред 10-те най-големи източника на туристи за Китай в световен мащаб.

Шанхай остава най-популярната дестинация сред европейците със своята примамлива смесица от модерност и традиции, следван от Пекин, Гуанджоу и Шънджън.

Саня, град на брега на морето в южната част на китайския остров Хайнан, и Чънду - столицата на югозападната китайска провинция Съчуан, са дестинации, които привличат интереса на чужденците в последно време.

Освен новите безвизови режими, страната допълнително насърчава туризма чрез популяризиране на културни и исторически забележителности. Пекинсъщо така подобрява туристическата инфраструктура, като инвестира в технологии, туристически справочници и системи за електронно разплащане. /БГНЕС

Сподели:
 Bloomberg: Има 3 варианта за войната в Украйна - базов, най-добър и кошмарен

Bloomberg: Има 3 варианта за войната в Украйна - базов, най-добър и кошмарен

Под натиска на руснаците Вашингтон може да сключи лоша сделка

 Bloomberg:  Плановете на Тръмп за Украйна ще струват на ЕС допълнителни 3,1 трилиона долара

Bloomberg: Плановете на Тръмп за Украйна ще струват на ЕС допълнителни 3,1 трилиона долара

Само възстановяването на Въоръжените сили на Украйна може да струва около 175 милиарда долара за 10 години

Военният министър на САЩ: Спирането на руската военна машина е европейска отговорност

Военният министър на САЩ: Спирането на руската военна машина е европейска отговорност

Той поиска от съюзниците разходите им за отбрана незабавно да достигнат 5% от БВП, самите САЩ обаче са под този показател.