Китай обяви, че всяка двойка в страната ще има право на до три деца. Одобрението на новата мярка, за която се говореше от известно време, е резултат от данните за демографията на азиатския гигант, който очаква рязък спад на населението още в следващите десетилетия.
Решението бе взето днес на среща на Политбюро, председателствана от президента Си Цзинпин. Не става ясно откога влиза в сила тази мярка.
Това е голяма промяна в демографската политика на страната, която позволява в момента семействата да имат до две деца. И тази промяна обаче е едва на няколко години - двудетните семейства са разрешени от 2016 г. насам. Преди това десетилетия наред комунистическата партия разрешаваше само едно дете.
Тревога в Пекин
Решението се обявява няколко седмици след публикуването на последните данни за населението. Тогава бе отчетен най-малкият брой раждания за година (2020 г.) от над половин век.
Този опит за стимулиране на раждаемостта обаче не даде резултати. Една от причините е в промяната на китайското общество - все повече градско, все по-ориентирано и към личното кариерно израстване в среда, където стандартът се вдига и двойките планират внимателно семействата и разходите си. В процъфтяващите китайски мегаполиси отглеждането на деца става все по-скъпо.
Затова разрешаването на трето дете върви ръка за ръка със стимули, които, според агенция "Синхуа", трябва да помогнат да се подобри структурата на населението и да се реши проблемът със "застаряващото население и запазването на предимствата на човешките ресурси".
Отвъд последната статистика, която се забави повече от очакваното, има прогнози, според които Нигерия ще има по-голямо население от Китай още в края на настоящия век, а най-многолюдната в момента държава ще регистрира спад до под 780 млн. Част от изготвените за Китай модели сочат, че още преди края на века е възможно 18-годишните да са колкото 85-годишните.
Експертите са разделени
Има гласове, които подкрепят идеята. Според други, например старшия икономист в "Комерцбанк" Хао Джоу, ако подобна либерализация даваше резултат, и "политиката на две деца щеше да е ефективна". "Но кой иска да има три деца? Младите могат да имат най-много две деца," цитира думите му "Ройтерс". "Основният проблем е, че разходите са твърде високи, а натискът от различни аспекти на живота - твърде голям."
Службата за мониторинг на Би Би Си цитира публикация в социалните мрежи на китаец, събрала 100 хил. харесвания: "Хората имат толкова ниски доходи, че не желаят да имат едно дете, какво остава за три."
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства