Възможно е китайският орбитален модул "Тянгун-1" или части от нея да паднат в България или в няколко други европейски държави в началото на следващата година, сочи съобщение на Европейската космическа агенция. Страната не е спомената изрично в текста, но е сред "няколкото европейски държави", намиращи се периметъра, в който се очаква да се появи станцията.
"Тиангун-1" е прототипен модул на бъдещата китайска космическа станция с дължина 12 м, диаметър 3.3 метра и маса 8506 кг (към момента на изстрелване), е необитаема от 2013 г. и няма контакт с нея от 2016 г. "Неизбежният" й разпад на 300 км от атмосферата ще бъде между януари и март догодина и ще бъде последван от неконтролирано падане, отбелязва агенцията.
"Заради геометрията на орбитата на станцията вече можем да изключим възможността каквито и да било фрагменти да паднат по на север от 43 градуса северна географска ширина ширина или южно от 43 градуса южна ширина", отбелязва агенцията, цитирайки ръководителя на отдела за космически боклук Холгер Краг. "Това... (включва) няколко европейски страни например."
Европейските държави с територия на юг от 43-ия паралел да са Албания, България, Испания, Италия, Македония, Сърбия, Франция и Черна гора. Падането над Южна Европа обаче не е гарантирано - зоната обхваща големи части от всички континенти без Антарктида. "Датата, времето и географският отпечатък могат да се предскажат само с голяма степен на несигурност."
Масата и материалите, от които е направена "Тянгун-1", предполагат възможността някои части от нея да достигнат земната повърхност, без да изгорят.
Агенцията обяви, че нейни експерти ще ръководят международна кампания, с която да наблюдават падането заедно с 13 други космически агенции, включително НАСА и "Роскосмос".
Корабът "Шънджоу-10" се скачва със станцията "Тянгун-1" през 2013 г. Снимка: Ройтерс
"Неизбежният" й разпад на 300 км от атмосферата ще бъде между януари и март догодина и ще бъде последван от неконтролирано падане
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства