18 Май, 2026

Кметът на Тетевен бе сред гостите на форум на Българо-гръцка търговско промишлена камара

Кметът на Тетевен бе сред гостите на форум на Българо-гръцка търговско промишлена камара

д-р Мадлена Бояджиева, снимка: пресцентър на община Тетевен

Председателят на Българо-гръцката търговско-промишлена камара - Саввас Карафилидис заяви при откриването на събитието, че се очаква туризмът и търговският обмен между Гърция и България да нараснат с геометрична прогресия

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева взе участие във форум на тема „Икономически и търговски връзки между България и Гърция – перспективи за развитие след присъединяването на България към договора за Шенген“. Събитието се проведе в София и бе организирано от Българо-гръцката търговско-промишлена камара /БГТПК/.

По време на форума д-р Бояджиева проведе разговори с част от гостите, като бе повдигнат въпроса за осъществяване на партньорство между Община Тетевен и няколко гръцки общини. 

Председателят на Българо-гръцката търговско-промишлена камара - Саввас Карафилидис заяви при откриването на събитието, че се очаква туризмът и търговският обмен между Гърция и България да нараснат с геометрична прогресия.

Присъстващите на мероприятието получиха информация за предстоящи бизнес събития в България и Гърция, a председателят на БГТПК – г-н Карафилидис разряза традиционна гръцка новогодишна торта – Василопита, за здрава и успешна Нова година. 

На събитието присъстваха партньорски организации на БГТПК от България и Гърция, представители на български институции и общини, като за членовете на управителните съвети на Солунската търговско промишлена Камара, „Хелекспо“ и Пристанище Солун това бе първо официално посещение в България след присъединяването на страната ни в Шенген.

Гостите бяха поздравени от Посланика на Р. Гърция в България г-н Алексиос М. Либеропулос, директора „Международна дейност и визови режими“ към Министерство на туризма на България - г-н Георги Алипиев, от почетния директор на Европейската комисия и посланик на Европейската организация за публично право в България - г-н Георгиос Кремлис, пълномощен министър по икономическите и търговските въпроси към посолството на Гърция в София - г-н Димитриос Михас, председателя на Българска търговско-промишлена палата - г-н Цветан Симеонов, първия заместник-председател на Търговско-промишлената палата Солун - г-н Констандинос Мораитидис и от председател на Солунско международно изложение - г-н Анастасиос Дзикас. 

Двама гръцки министри изпратиха видео обръщения към гостите - министъра на развитието на Гърция - г-н Панайотис Теодорикакос и министъра на националната икономика и финансите на Гърция през периода 2023 - 2024 г. - г-н Харис Теохарис. Заместник-министър на националната икономика и финансите на Гърция г-н Христос Димас бе изпратил писмо, което прочете г-н Саввас Карафилидис.

Българо-гръцка търговско промишлена камара е създадена през 2019 г , като отворена организация, с офиси в София и Солун. В камарата членуват малки и средни компании от България и Гърция от разнообразни региони и сектори на икономиката, като техният брой непрекъснато нараства заради активната й дейност.

Сподели:

Коментари (0)

Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България на положителна

Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България на положителна

Според рейтинговата агенция, конфликтът в Близкия изток ще забави растежа в България в краткосрочен план, но до 2029 г. растежът на БВП ще бъде средно 2,6%, като ще надхвърли този в еврозоната

Николай Василев: Ще говори ли правителството за инвестиции или само за комунистически цени?

Николай Василев: Ще говори ли правителството за инвестиции или само за комунистически цени?

Моята препоръка към новата власт е сега те да направят необходимите реформи, да предприемат спешни мерки, да изкарат бюджета на излишък, да орежат разходите мощно, за да влязат под 40% от БВП, както е било. Тогава ще ги подкрепям от сутрин до вечер, каза бившият вицепремиер и министър на икономиката

Тръмп обяви, че Пекин купува до 750 самолета "Боинг"

Тръмп обяви, че Пекин купува до 750 самолета "Боинг"

Китайска поръчка за около 500 самолета е била обект на обсъждане преди срещата между Тръмп и Си Дзинпин. Ако Китай закупи повече от 500 самолета, това би била най-голямата поръчка в историята на авиацията.