Кафето е една от най-популярните напитки в цял свят. То е отличен източник на антиоксиданти, а през 2016 г. Световната здравна организация го обяви за безопасна напитка, която дори има позитивен ефект върху човешкия организъм.
Повечето хора започват деня с чаша кафе. За съжаление това не е най-подходящото време за ободряващата напитка. За повишаване на работоспособността е по-добре да й се наслаждаваме от 10.00 до 12.00 ч., съобщи сайтът Лайф.
Ободряващият ефект на кафето зависи от нивото на кортизола. Колкото по-висока е стойността на този хормон, толкова по-малък е ефектът на ароматната напитка, твърди австралийската диетоложка Линди Коен.
Тя препоръчва след 14.00 ч. кафето да бъде заменено с билков чай. Нейният съвет е дневната доза кофеин да не надвишава 400 мг. Това се равнява на две чаши. За спокоен сън Коен препоръчва шест часа преди лягане да не пием никакви кофеинови напитки.
Вижте обаче как трябва да консумираме любимото си кафе, за да бъде то полезно и да не ни вреди:
- Ако обичате да пиете кафе сутрин, добре е преди това да сте хапнали нещо. Ако все пак не обичате да закусвате, постарайте се да вкарате достатъчно течности в организма преди кофеиновата напитка.- Препоръчително е преди кафето да изпиете една-две чаши вода. Още по-добре би било да изпиете голяма чаша вода със сок от половин лимон. Имайте предвид обаче, че водата с лимон освобождава токсините от организма, но може да ви навреди, ако имате проблеми със стомаха или на храносмилателния тракт.
- Един от най-важните съвети е да избягвате да прибавяте към кафето мляко на прах или изкуствени подсладители.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).