Консервативната опозиция в Испания ще бойкотира началото на официалните чествания на 50-годишнината от смъртта на диктатора Франсиско Франко.
Генералът печели брутална гражданска война, в която загинават стотици хиляди хора, и управлява с железен юмрук от 1939 г. до смъртта си през 1975 г.
Министър-председателят социалист Педро Санчес обяви, че през 2025 г. ще се проведат около 100 събития, за да се „покаже голямата трансформация, постигната“ през половинвековния период, откакто европейската страна започна своя демократичен преход.
Музеят на изкуствата „Рейна София“ в Мадрид, където се намира картината „Герника“ на Пабло Пикасо, една от най-известните антифранкистки творби, ще бъде домакин на първата церемония.
Санчес ще я води, но нито крал Фелипе VI, нито лидерът на основната консервативна Народна партия (НП) Алберто Нунес Фейхо ще присъстват.
Фейхо смята, че инициативата е опортюнистичен трик на лявото правителство на малцинството, за да отвлече вниманието от политическите и правните проблеми.
Възпоменателните прояви, планирани в училища, университети, музеи и по улиците, са дело на правителство, което „в отчаянието си постоянно гледа към миналото“, заяви Фейхо.
Социалистите отвърнаха, като посочиха произхода на НП, родена през 1989 г. като наследник на Народния алианс, основан през 1976 г. от бивш министър на Франко.
Жертвите са разочаровани
Крайнодясната партия „Вокс“, третата по големина сила в парламента, също ще отхвърли програмата.
В другия край на политическия спектър твърдолявата партия „Подемос“ нарече възпоменанията „фасада“, която да прикрие оскъдните компенсации за жертвите на диктатурата.
През 2022 г. Санчес прие закон за „демократичната памет“, целящ да възроди паметта за тях, включително създаването на регистър на жертвите и премахването на франкистките символи.
Но законът не съди и не осъжда нито един бивш служител на Франко, обвинен в престъпления и останал жив, тъй като те се възползват от амнистия, одобрена по време на прехода, за разочарование на оцелелите.
Примирение с миналото
Сред поддръжниците на Франко са фашистки и консервативни католически елементи, а лоялистите някога го почитаха с литургии и посещения в Долината на падналите - гигантски мавзолей край Мадрид, където се намираше гробницата му.
Предишното правителство на Санчес предприе историческата стъпка за премахване на останките на Франко през 2019 г. и преименува долината, разглеждана като триумфален паметник на делото му.
В проучване от 2018 г., проведено от социологическата агенция Sigma Dos за консервативния вестник El Mundo, планът получи само малко повече подкрепа, отколкото неодобрение. / БГНЕС, АФП
Още от България
Боряна Димитрова за шансовете на преговорите за кабинет: Совите не са това, което са
Не искат правителство "тези, които се нуждаят от още изпиране на парите си и от максимално дълго отлагане на влизането ни в еврозоната"
Мъск приветства прекратяването на програмата за проверка на факти на Meta
„Това е готино“, написа Илън Мъск в своята платформа X
Иван Брегов: Приетите законови промени дават шанс на преговорите за кабинет, но Сарафов не е спрян
Според него през последните 35 години трайно и последователно се злоупотребява с българската прокуратура