18 Декември, 2025

КС ще разгледа питането на Радев за решението на Киселова по рефендума за еврото, отхвърли другите му искания

КС ще разгледа питането на Радев за решението на Киселова по рефендума за еврото, отхвърли другите му искания

Снимка: архив

Конституционният съд отклони като недопустимо искането за обявяване нищожност на разпореждането на председателката на НС

Конституционният съд отклони по-голямата част от въпросите на президента Румен Радев във връзка с отхвърленото от председателя на НС искане за провеждане на референдум за еврото.

Съдиите са допуснали до разглеждане само един от въпросите, които отправи Румен Радев - дали председателят на НС може да преценява изискванията, при които е допустимо произвеждане на национален референдум, като отклонява предложение, направено от субект, овластен със закон.

Двама съдии са били с особено мнение по този въпрос. 

Същевременно съдът единодушно е отклонил като недопустимо искането за обявяване нищожност на разпореждането на председателя на НС Наталия Киселова, която отказа да включи предложението за референдума в дневния ред на депутатите. 

На заседанието са присъствали всички 12 конституционни съдии.

КС не е допуснал до разглеждане въпроса дали Народното събрание е задължено да се произнесе по предложение за провеждане на национален референдум, направено от конституционен орган. 

На 9 май 2025 г. президентът обяви, че предлага да се проведе национален референдум, на който гражданите да отговорят на въпроса: „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“ То беше внесено в Народното събрание, което единствено може да вземе решение за провеждане на национален референдум, но председателят на парламента не го допусна до разглеждане. 

Пълният текст на решението на КС:

Конституционният съд се произнесе днес с определение по конституционно дело №8/2025 г., с което допусна за разглеждане по същество искането на президента на Република България  за даване на задължително тълкуване на чл. 77, ал. 1, т. 1 и 2 и чл. 84, т. 5 от Конституцията във връзка с отговор на следния въпрос: Съобразно конституционните си правомощия разполага ли председателят на Народното събрание с компетентност да преценява изискванията, при които е допустимо произвеждане на национален референдум, като отклонява предложение, направено от субект, овластен със закон?. 

Съдия Соня Янкулова и съдия Борислав Белазелков подписаха диспозитива в тази му част с особени мнения.  

Съдът отклони като недопустимо искането на президента на Република България за тълкуване на чл. 1, ал. 2, чл. 10, чл. 42, ал. 1 и 2 във връзката им с чл. 77, ал. 1, т. 1 и 2 и чл. 84, т. 5 от Конституцията.

Диспозитивът в тази част е приет с единодушие.

Съдът отклони като недопустимо искането за даване на задължително тълкуване на разпоредбите на чл. 77, ал. 1, т. 1- 2 и чл. 84, т. 5 във връзка с чл. 1, ал. 2, чл. 10 и чл. 42, ал. 1 и 2 от Конституцията, относно въпроса: Задължено ли е Народното събрание да се произнесе по предложение за провеждане на национален референдум, направено от конституционен орган, овластен в закон?. 

Диспозитивът в тази част е приет с особенo мнениe на съдия Атанас Семов, съдия Янаки Стоилов и на съдия Сашо Пенов, и със становище на съдия Невин Фети.

Съдът единодушно отклони като недопустимо искането за обявяване нищожност на Разпореждане № 51-550-01-301/ 13.05.2025 г. на председателя на Народното събрание. 

Съдия Атанас Семов и съдия Янаки Стоилов подписаха диспозитива в тази част със становище. 

В заседанието участваха всички дванадесет конституционни съдии.  /БГНЕС, БНТ

Сподели:

Коментари (0)

Курсът е фиксиран и задължителен за всички: 1 евро = 1,95583 лв

Курсът е фиксиран и задължителен за всички: 1 евро = 1,95583 лв

По този начин на 1 януари 2026 г. автоматично ще бъдат превалутирани всички банкови сметки, кредити и депозити, без да е необходимо подаване на заявления или подписване на нови документи

Делян Пеевски: Наложи се да спасяваме Асен Василев.... Ще приема решението на комисията за охраната ми

Делян Пеевски: Наложи се да спасяваме Асен Василев.... Ще приема решението на комисията за охраната ми

"Положението е много тежко от падането на това правителство. Януари, февруари и следващите шест месеца ще са много тежки, виновни са ПП-ДБ", заяви той

НС реши окончателно: Родителите на деца до 12 години могат да са на гъвкаво работно време през цялата година

НС реши окончателно: Родителите на деца до 12 години могат да са на гъвкаво работно време през цялата година

Измененията са внесени от Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) и група народни представители.