Генерал-майор Цанко Иванов Стойков, командир на Военновъздушните сили на България, е на този пост от 2016 г., след като ген.-майро Румен Радев подава на 1 август заявление за напускане и малко по-късно се кандидатура за президент и печели изборите. Това бе второто подаване на оставка, след като на 1 октомври 2015 г. Радев протестира по този начин срещу отношението на министерството на отбраната към бойната авиация. След среща спешна с премиера Бойко Борисов той оттегли рапорта си за напускане, а ВВС получиха целево 80 милиона лева.
Роденият през 1963 г. ген. Стойков е връстник на Радев и от 1999 г. двамата служат в авиационната база "Граф Игнатиево". Стойков е в тази база от 1987 г., докато Радев пристига над 10 години по-късно като заместник-командир по летателната подготовка и почти веднага се издига до началник щаб (2002-2005). Когато Радев става командир (2005-2009) на базата, Стойков е началник на щаба.
Междувременно и двамата последователно са слушатели във Военновъздушен колеж "Максуел", Алабама, САЩ, в периода 2002-2004 г.
Когато Румен Радев се издига през 2009 г. до зам.-командир на ВВС, Стойков получава чин бригаден генерал и поема командването на военно формирование 28000 – Граф Игнатиево. През 2014 г. следва още една стъпка нагоре - Радев вече е командир на ВВС, а Стойков заминава военен аташе в САЩ до 2016 г. След това се завръща в България, става ген.-майор и командир на военновъздушните сили, назначен от президента Росен Плевнелиев на 15 септември 2016 г.
В края на април 2017 г. - само 2 месеца, след като Румен Радев става държавен глава, назначеното от него служебно правителство решава на едно от последните си - и то закрито - заседания, че доставката на нови изтребители за армията за 1.5 млрд. лв. е най-добре да бъде извършена от SAAB, шведският производител на самолетите Gripen.
На практика кабинетът на Огнян Герджиков е одобрил класирането и анализа на офертите, извършен от министерството на отбраната, ръководено тогава от Стефан Янев. България избираше между три предложения – новите шведски самолети Gripen, изтребители втора ръка F-16 от Португалия (но Румъния вече ги бе изкупила) и САЩ и изтребители втора ръка Eurofighter от Италия. Одобрената от парламента сума бе 1.5 млрд. лв.
През септември 2017 г. пред Временната парламентарна комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов боен самолет Стойков заявява, че въпросната сума е "за осем или девет броя бойни самолети, наземно оборудване, обучение на летателен инженерно-технически състав, интегрирана поддръжка за три години, плюс въоръжение." През март същата година междуведомствената работна група не е получила от САЩ отговор за планирания инвестиционен разход. Но при изслушванията през временната комисия се разбира, че американски производител (бел.ред. името не се споменава, но логично е това да е "Локхийд Мартин") все пак е отговорил, че са готови да се впишат във финансовата рамка и то за нови самолети, но ген. Стойков решава да не се разглежда нататък предложението и никакви стъпки не са били предприети за връщането им в конкурса. При един от отговорите си ген. Стойков казва, че "след направени допълни разговори с тях, беше вече уточнено, че става въпрос само за самолети, без това да включва обучение".
В интервю през октомври 2017 г. ген. Стойков заяви, че "според мен дебатът [за новите самолети] се политизира прекалено много. Той даде възможност и на неподготвени хора да търсят политически или медиен ефект. Волно или неволно те започнаха да слагат етикети и да засягат в някаква степен честта и достойнството на военните експерти, които участваха в работната група и като цяло на всички военнослужещи във ВВС. И не само във ВВС. Бих казал и във Въоръжените сили. Има още нещо. Ние като експерти не можем да бъдем част от този политически дебат, а и не е редно. В това отношение сме ограничени и това ограничение е част от нашия воински дълг. Това обаче трябва да се отчита от хората, които са навън, но за съжаление не се отчита. А ние не можем да вземаме страна по чисто политически въпроси, затова се ограничаваме само в експертната област."
През октомври 2018 г. отново ген. Стойков отвори офертите за боен самолет в процедура, приключила в края на юли 2019 г. с избори на нови американски F-16.
"С ген. Цанко Стойков заедно сме изминали целия път в изтребителната авиация, той е изключителен професионалист, със здрав морал и истински патриот. Радвам се, че е начело на ВВС и му пожелавам успех", заяви президентът Радев.
По времето на Стойков като командир на бойната авиация КПКОНПИ проверява защо докато през 2014 г. Румен Радев е командвал ВВС, бъдещата му съпруга Десислава Радева (тогава Генчева, бракът им е от август 2016 г.) е назначена за пиар в бойната авиация. През август 2019 г. от комисията заявиха, че не са установили конфликт на интереси в този случай.
Генчева е назначена като старши експерт в сектор "Финанси" от ген.-майор Константин Попов (командир на ВВС 2011-2014 г., сегашен депрутат от ГЕРБ и председател на комисията по отбрана в парламента), а когато Радев го наследява като командир на ВВС тя поема и функции за връзки с обществеността. Втората позиция е за военизирано, а не за гражданско лице, каквото е тя.
(източник: Дневник)
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас