БАН не са възразили по същество срещу това, което сме предложили за преминаването на Националния институт по метеорология и хидрология към Министерството на образованието и науката.. Това заяви образователният министър Красимир Вълчев в ефира на „Тази сутрин“ на Би Ти Ви.
БАН са против формата на споразумението, но ние не можем да разберем защо.
"За да гарантираме правоприемство, трябват и законови разпоредби, защото членските права в международни организации са ратифицирани със закон, страна по който е БАН. Тоест за да бъде НИМХ правоприемник на тези права, за да може да продължи да участва като страна в международния хидро-метеорологичен информационен обмен, това трябва да мине през закони. При всички случаи БАН няма да бъде ощетена. Националният институт по метеорология и хидрология няма да вземе помещения, които не е ползвал до момента. Нито БАН страда от липса на собственост.", каза той.
Припомняме, че в края на октомври, Вълчев обвини БАН, че търси конфронтация с държавата.
В следващият бюджет е планирано 20% увеличение на учителските заплати. Това заяви образователният министър Красимир Вълчев по Би Ти Ви. Минималната учителска заплата става 920 лв., средната брутна - 1300 лв., което е чисто между 1000-1100 лв. "Трябва да се отбележи, че за първи път средната учителска заплата надвишава средната за страната", посочи министърът.
Красимир Вълчев посочи, че липсват учители по информационни технологии, английски език, ресурсни учители, информатика, физика и математика. "Обсъждахме нови мерки за привличане на млади хора, инвестираме не само в 18-годишните, но и в 25-30-годишните", каза той.
„Имаме необходимост от обща подкрепа за всички учители, за да направим тази професия по-уважавана и да накараме повече млади хора да се включат в нея, затова планираме общо увеличение. В системата имаме и диференцирано заплащане, имаме и система за кариерно развитие в зависимост от резултатите", добави Красимир Вълчев. Министърът обаче подчерта, че няма единен критерий за оценка на представянето на преподавателите, на базата на който да могат да се дават по-големи заплати според заслугите. Дори образователните резултатти на учениците невинаги са критерий.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство