С такава позиция излезе прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков. Повод за реакцията му стана изявлението на британския външен министър Доминик Рааб, че инцидентът не е могъл да се случи без „поне мълчаливото съгласие на Москва”.
„Обсебването е такава русофобска и натрапчива идея да се обвинява Русия за всичко и всички. Вероятно скоро ще се стигне дотам Русия да бъде обвинявана само поради факта, че съществува”, каза Песков.
Той допълни, че Москва не е съгласна с подобни обвинения, но наблюдава търпеливо.
„Разбираме, че това е от онези случаи, когато, вероятно, няма смисъл да се опитваме да обясняваме каквото и да е. Наистина, тук фобиите и обсебването, вероятно, вече дават отражение и не позволяват на авторите на подобни изказвания да оценят трезво ситуацията”, каза дипломатът.
Препоръките на лидерите на ЕС европейските авиокомпании да избягват полети над Беларус предизвикват съжаление. „Европа би могла първо обективно да разследва инцидента с Ryanair, преди да даде препоръки за ограничаване на използването на въздушното пространство над Беларус”, заяви Песков
Той подчерта, че за взетото от лидерите на ЕС решение за забрана на полетите на беларуски самолети в европейското въздушно пространство ще плащат пътниците, които ще се намират още половин или един час във въздуха.
„Всичко това струва пари, това са прости сметки”, добави говорителят.
Да се заобиколи територията на достатъчно голяма държава в центъра на Европа излиза скъпо на която и да е авиокомпания.
„Вероятно в началото трябва да се разследва обективно случилото се, а след това, в зависимост от конкретните резултати, да започне обсъждане. Но нашите европейски колеги все пак решиха да поемат по друг път: на вчерашната среща на върха не предпочетоха, вероятно без каквото и да е разследване, да приемат бързо решение и излязоха с препоръка, настоятелна препоръка, към своите авиокомпании. Тези препоръки вече се реализират”, добави Песков.
Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, на свой ред, определи реакцията на Запада по повод инцидента със самолета на Ryanair като „истерия”. Тя припомни няколко случая на принудително кацане на самолети в други държави, на които Западът не е реагирал.
Така, например, през 2013 г. самолетът на президента на Боливия кацна принудително във Виена по искане на специалните служби на САЩ, които преследваха бившия агент на ЦРУ Едуард Сноудън. През 2012 г. руски самолет е принуден да кацне в Турция и е бил претърсен. /БГНЕС, ТАСС
Още от Свят
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани
Морски бури спряха част от фериботите в Гърция
Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета
Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер
Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин