Руската федерация е увеличила дипломатическите си усилия в подкрепа на сирийският президент Башар Асад в контекста на мощното настъпление на бунтовническите групировки. Това твърдят анализатори от базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW), съобщава изданието "Украинска правда“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че офанзивата на ислямистките групировки в Сирийската арабска република (САР) е "посегателство върху суверенитета на Сирия“. Той отбеляза, че Кремъл подкрепя възстановяването на "конституционния ред“ от страна на властите в Дамаск.
На 30 ноември министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан проведе разговори с руския си колега Сергей Лавров. Страните изразиха сериозна загриженост във връзка с ескалацията на ситуацията в провинциите Алепо и Идлиб. Лавров и Фидан обсъдиха необходимостта от координиране на съвместните действия в рамките на сирийския мирен процес, започнат още през декември 2016 година от Москва, Анкара и Техеран.
"Този процес е алтернатива на ръководения от ООН Женевски процес съгласно Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН“, се отбелязва в доклада на ISW.
В същия ден Лавров проведе телефонен разговор и с иранския външен министър Абас Арагчи. Двамата дипломати изразиха "изключителна загриженост“ относно опасната ескалация в САР и се договориха да активизират съвместните усилия за стабилизиране на ситуацията.
Анализаторите подчертават, че Москва е срещнала трудности при осигуряването на допълнителна подкрепа за сирийското правителство поради голямата интензивност на военните действия в Украйна.
"През 2022 година руските военни изтеглиха системите за противовъздушна отбрана С-300 от Сирия, вероятно за да ги използват във войната в Украйна. През същата година се появиха непотвърдени съобщения за изтегляне на руски войници и бойци от групата "Вагнер“, за да подпомогнат бойните действия в Украйна“, допълват анализаторите.
Още от Свят
Мицотакис се ядоса: Името е Северна Македония, Скопие не може да избяга от този факт
Според него "за съжаление на Балканите все още има сили, които смятат, че имат политическа полза, ако възобновят старите духове на балканския национализъм"
Нови лидери на ЕС пристигат в Киев в първия си работен ден
Символичното им посещение е в момент, когато напрежението между Москва и Запада е най-високо след изстрелването от Русия на експериментална хиперзвукова ракета и ядрените заплахи
Стратегическо решение на САЩ попари Грузия
Като спря процеса по присъединяване на Грузия към ЕС, "Грузинска мечта“ отхвърли възможността за по-тесни връзки с Европа и направи страната по-уязвима за Кремъл