Росен Йорданов, криминален психолог, бивш служител на МВР, направи коментар в "Още от деня" на БНТ за убийството на избягалия затворник Пелов. Преди години той е участвал в залавянето на Пелов, добре познава профила на затворника. На въпрос дали е изненадан от развоя, той отговори. "Откровено е да кажа, че съм леко изненадан. Защото първия път той се беше укрил във вилна зона в Ботевград. Сега допусках, че трудно ще рискува да се съюзи с близките си, тъй опитът показа, че могат да го предадат. Вероятно е странил известно време. Но какво е наложило това взаимодействие с въпросния участник в инцидента, не мога да кажа, но в известна степен съм изненадан."
Йорданов разкри в какво се състои работата по издирването. "Издирването е оперативна работа, не е онова внушение, което води към извода, че едва ли не жандармерията издирва избягали хора. Това си оперативна работа, която изисква анализ в много посоки - психичен статус, социални връзки. Това е работа на тъмно и на тихо. Не вярвам близките да не са били поставени под наблюдение. Част от колегите са доста сериозни полицаи, ченгета", разказа психологът.
Според него, възможно е да е имало инцидентен развой. "Изненадан съм, че е бил в Ботевград. При първото му залавяне той беше при близки роднини, майка му доста време го прикриваше. Убедих я, че трябва да го предаде, защото имаше много голяма вероятност да бъде убит при акция за задържане, първо, защото той е много опасен като поведение и реакции, второ, имаше и негов родственик, който не беше в добро психическо състояние. Добре че всичко се разви мирно и тихо, той самият се предаде. Затова допускам, че този път той не е влязъл в близък контакт с близките си, нямаме данни дори за това."
По-нататък Йорданов разказа: "Да имаш оперативна инфомация, не значи да имаш надеждна информация. Ние тогава играехме малко ва банк и допускахме, че той ще се свърже с майка си. Но не бяхме сигурна, майката го прикриваше. Разбрах, че тя знае къде е той. Но не всяка информация, която е подавана, е сигурна."
Той коментира и "общуването" на Пелов с медиите и институциите чрез писма. "Той е доста екстравертен като типаж и доста находчив като поведение. Предишния път той беше успял да заблуди всички, че едва ли не се е коригирал и едва ли не ще бъде адекватен и ще се поправи, ще учи в университет и затова го бяха пуснали. Проблемите в затвора са много стари и много големи. Не са решили - не са излезли. Там нещата не се променят. МВР работи с фатмашки манталитет, по случая с Пелов стана за смях, защото не е първият случай на избягал затворник, който все още не знаем къде е."
Накрая Росен Йорданов сподели: "Радостно е, че в момента стават по-малко престъпления. Лошото е, че МВР не се модернизира, остава си като манталитет, организационна структура малко закостеняла, тя трябва да се променя. Самите полицаи трябва да има повече самочувствие, манталитет като поведение. Но всичко е едно и също. Еми, няма да има кандидати, както казва премиерът."
Според психолога, определено по този случай МВР не си е свършило работата.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов