КС допусна за разглеждане само част от възраженията на президента за концесията на "Росенец"
Конституционният съд допусна за разглеждане само част от възраженията на държавния глава срещу прекратяването на концесията на терминал "Росенец".
Бяха допуснати за разглеждане по същество от магистратите искането на президента Радев за установяване на противоконституционност на параграф 2, ал. 1 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, съобщават от съда.
Текстът гласи, че "възложените концесии по Закона за концесиите до влизането в сила на този закон за осъществяване на дейности в стратегически обекти от значение за националната сигурност, засягащи нефт и продукти от нефтен произход, произведени от суров нефт, с произход Русия или изнесени от Русия, на лица, попадащи в обхвата на член 5к от Регламент (ЕС) № 833/2014 относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна (OB, L 229/1 от 31 юли 2014 г.) с неговите последващи изменения, се прекратяват в едноседмичен срок."
В него се уточнява, че в двуседмичен срок от отнемането на концесията транспортното министерство поема оперативното управление на съоръженията, както и че дейностите, възложени с концесионния договор, се запазват и се осъществяват от държавата, като за достъпа се събират такси, определени с акт на Министерския съвет, и се гарантира достъпът до стратегическите обекти с оглед обезпечаване на дейността на лицата, опериращи в тях.
КС обаче отхвърля искането на Радев за установяване на противоконституционност на параграф 2, ал. 2 и параграф 3 от Преходните и заключителните разпоредби на закона и прекратява конституционното производство в тази му част.
Определението е прието единодушно.
Припомняме, че през юли ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС гласуваха в НС промени, с които дадоха възможност на държавата да прекрати концесията на нефтеното пристанище "Росенец" в едноседмичен срок и без разрешение от Европейския съюз. Мотивът бе, че от там минава контрабанден канал и се разтоварва петрол в противовес на европейските ограничения. "Лукойл Нефтофим Бургас" отхвърли обвиненията.
След отнемането на концесията оперативният контрол върху пристанището бе поет от министерството на транспорта.
Президентът Румен Радев обаче възрази, като обясни, че според него промените в закона са неясни - в тях е предвидено прекратяване на концесиите в едноседмичен срок, но не е посочено от кой начален момент тече този срок. Освен това Радев възрази и срещу начина, по който бяха гласувани измененията. Според правилника на парламента две четения в един ден са допустими, само ако няма предложения за изменение или допълнение на законопроекта, а случаят не е такъв.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес