Бившият министър на културата Атанас Атанасов, известен в творческите среди като Просто Наско или витаещият в облаците се скри и не изпълни конституционните си задължения. Атанасов отказа да отговори на депутатското питане на Мартин Димитров, от ДБ – защо министерството е отпуснало 400 хил. лв. за паметника на Бузлуджа, след като комунизмът е обявен за престъпен? Въпросът беше зададен от депутата, след като стана ясно, че тихомълком в края на юни тази година на областна управа Стара Загора са предоставени 388 715 за ремонтиране и отваряне за посетители на Дом паметника на БКП, на връх „Бузлуджа“. Средствата са от бюджета на министерството, но няма яснота – какви са били аргументите за одобрението на проекта, какво се предвижда да бъде реализирано по него, как ще бъде представен на посетителите комунизмът, който със закон е обявен за престъпен?
До отпускането на средствата се стигна след като през септември миналата година, по време на служебният културен министър Велислав Минеков паметникът неочаквано и въпреки общественото недоволство бе обявен, че има национално значение.
Мартин Димитров е задал въпроса си докато правителството на Петков и парламентът бяха действащи. Министър Атанасов е бил длъжен в едноседмичен срок да даде отговор, но се скри и не изпълни задълженията си.
Сега по време на предизборната кампания, на „Продължаваме промяната“, чието протеже бе скандалният министър на културата ще им се налага да обясняват за реставрирането на комунистическото капище, а и как тези им действия пасват на партия, която претендира, че е от десния спектър.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.