27 Ноември, 2024

Наказателно дело №585 – тишина, която крещи

Наказателно дело №585 – тишина, която крещи

Текстът е изпепеляващ, съграден е с кръвта на думите, с кръвта на осъдени

Хари Харалампиев

„Оловна тишина” – документалният роман, автор на който е журналистката Ивайла Александрова, след прочита му, предизвика безредици в моето мислене. Сякаш не бях подготвен за подобен литературен жанр. Авторката ни отвежда и до най-трудно уловимите изисквания на творческия процес.
Тя си е поставила наглед трудно решима задача: Да изследва 

наказателно дело №585

 от 1942 година, сред основните фигури в което е поетът Никола Вапцаров; Неговото раждане, генезиса на предателството, както и причините за погрома на парашутистите и подводничарите, изпратени от Русия.

Достойнството на Ивайла Александрова е в максималната достоверност, към която се е придържала, осланяйки се на доскоро конфиденциални източници.
Със силата на аргументите тя е изследвала предателството, заложено в човешкия ген, сякаш да припомни стиха на поета Дамян Дамянов: „От времето на Юда и Христа/предателството е било поминък”.

Невъзможността да видят бял свят книги като „Оловна тишина” отпреди тридесет и повече години, беше най-мъчителната язва, от която страдаше животът ни. И за това тя е ведрина за културните общения между всички, вярващи в богатството на човешкия дух.

„Оловна тишина” е урок по добросъвестност. Ивайла Александрова е остро наблюдателна. От перото й не са убягнали разтърсващите самопризнания на Антон Иванов, Петър Богданов, Атанас Романов, Антон Попов, Никола Вапцаров и най-вече тези на Георги Минчев. Всички вкупом до края на сетните си дни са се терзаели и самобичували.

В романа нещата и съпътстващите ги събития са подредени по строго индивидуален начин. От написаното лъха преданост към истината.
Авторката не издава морални присъди. Стремяла се е да изгради цялостен образ на хората и събитията, за които пише, непрестанно да ги насища с нов смисъл и нова дълбочина. И е успяла. Успяла е, тъй като си е наложила безпощадна дисциплина, вървяла е по своя строго индивидуален път и подход.
С години е събирала информация за подсъдимите по делото, която се е пресичала със семействата на осъдените.
„Оловна тишина” е нагнетена с вина и страдания. Текстът е изпепеляващ, съграден е с кръвта на думите, с кръвта на осъдените.
С усилен труд Ивайла Александрова е осъществила десетки срещи, водила е разговори, стремейки се да изясни механизма на предателството, душевността на шестимата, които са си

 приписвали вина и предателства

Вярна на творческия си натюрел Ивайла Александрова сякаш се е ръководила от казаното от Блез Паскал: Не само самата истина дава увереност, но и самото нейно търсене дава покой”.
Не е подминала и процеса срещу Трайчо Костов, планиран и режисиран в Москва.
Чрез него се е стремяла да изясни механизма на насилието, доминиращо в политическите процеси преди и след 9 септември 1944 година, напомняйки за т.н. Народен съд, издал 2700 смъртни присъди.

„Оловна тишина” е книга 

предупреждение срещу злото, 

което винаги е прилежно организирано и може да се отключи.
В едно интервю на въпроса „Каква цена платихте за тази книга? Какво Ви отне? С цялата си грозна истина. За да я напишете, Вие сте слезли в ада. Как излязохте от него?” Ивайла отговаря: „Много трудно излязох. Просто не можех да се отърся. Човек винаги плаща”.
Интервюто е по повод книгата „Горещо червено”, посветена на Райко Алексиев. Казаното е съотносимо и за „Оловна тишина”, която крещи и предупреждава.
Книгата приканва към вглъбяване и размисъл, защото е за неугасващия дух, водещ към човешко съвършенство.
Ивайла е сред онези творци, които посредством писаното слово са достигнали до храма на истината. Тя е проникновен разследващ журналист. Именно в разследващата журналистика

 „дистанцията е мироглед”

От наказателно дело №585 от 1942 година узнаваме, че Вапцаров е бил обсебен от съзнанието, че няма по-голямо унижение за човека от безропотното подчинение на властващите, което е било водещо. И то се оказа решаващо за неговите съдба и живот. Въпреки предателството.

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"