Откраднаха ценни картини от столичен апартамент. Сред тях са оригиналните произведения на големи български художници като Лика Янко, Живка Пейчева и Ганчо Карабаджаков. Произведенията на изкуството са отмъкнати от жилище на първия етаж. „Кражбата е установена на 4-ти февруари. За последно на 1-ви февруари е имало човек в помещението. Откраднати са 12 картина, едно копие на Ван Гог, три картини на Живка Пейчева, една на Ганчо Карабаджаков.
Апартаментът е необитаем през последните шест месеца, тъй като в него се е извършвал ремонт. „Картините са свалени от рамките, без да са изрязани. Може би са навити и сложени в цилиндри, за да могат да бъдат изнесени. По-голямата част от картините са подарък от творците, други са закупени“, коментира пред БТВ Никола Николов. Галерисът и търговец на картини Лаврен Петров обясни, че стойността на такива картини е висока, ако те са официално продавани в галерия. „Според мен, между 60-80 000 лв. Но когато те са крадени и когато благодарение на вас, това го научват всички, те вече нямат такава стойност. Крадени картини се продават много трудно“, добави той.
По думите му Лика Янко е не само една от най-известните български художнички, тя е изключително търсена на пазара през последните 10 г. От МВР съобщиха за, че по случая се води досъдебно производство. Продължават разпитите на свидетели. Ще бъде подаден сигнал и към прокуратурата.

Ганчо Карабаджаков
Още от Арт Фактор
Българските учени – в униформата на съветски автореферат
Кой е незаобиколимият жанр на родната наука и кога българската академична система най-после ще се приведе в реално съответствие с утвърдените и доказали се международни стандарти
Тайната на Тацит: Древен ръкопис разкрива нова следа за разпъването на Иисус
Докато сведения за живота и смъртта на Исус са познати от трудовете на Йосиф Флавий, текстовете в "Аналите" дават допълнителни и независими детайли, които потвърждават историчността на библейските събития
Откриха мистериозна пирамида на наследници на Александър Македонски при Мъртво море
Намерени са с изключителни артефакти. Този паметник е от времето на Птолемеевата династия и Селевкидската империя