След преврата на 9 септември 1944 г. комунистическият режим унищожава хиляди честни българи, които не са съгласни с превръщането на страната в сателит на СССР. Избит е интелектуалният елит с помощта на така наречения Народен съд и създадените по-късно концлагери.
Репресиите обхващат цялата страна от столицата през областните градове и се стигне до малките населени места. Вторият по големина град в страната Пловдив също не е подминат. Тук са убити 1025 души, а осакатените са много повече.
Мястото, където са извършвани тези злодеяния е днешната сграда на Общината. Там от 1944 до 1959 г. се е помещавала сградата на Народната милиция. Подземията са били превърнати в килии, а на горните етажи са се водили разпитите. „Признания“ са изтръгвани с помощта на жестоки мъчения. Мнозина не са издържали на садистичните мъчения и са загинали.
След промените по идея на Съюза на репресираните в България в Пловдив е издигнат паметник на жертвите на тоталитарния комунистически режим. Проектът е дело на скулптора Жорж Трак и на архитект Емилия Божкова.
Паметникът е изработен от месинг и камък. При оформянето му са вмъкнати и части от падналата столетна черница. Обилният нощен снеговалеж при настъпването на 2000 г. разцепва ствола на дървото, което е било свидетел на бурните събития през целия ХХ век.
Жорж Трак превъплъщава дървото в сакрална пластика, допълнена с посланието на Недялко Славов: „Отсечени във времето – разлистваме“.
Болезненият характер на скулптурата е предизвикан от срязването на една природна форма – ствола на дървото от метална форма, представляваща хиперболичен параболоид, който символизира индустриалния ХХ век, преобразил обществените отношения и довел до революциите, Първата и Втората световни войни и до деветосептемврийските репресии. І БГНЕС
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.