Задкулисни играчи отдават тихомълком под наем феномена Стобски пирамиди
- 10:04, 10 Септември, 2020
Проф. Веселин Вучков
Как Общинският съвет в гр. Кочериново реши да отдаде под наем един от 100-те национални туристически обекта
Веселин Б. Вучков*
Стотиците туристи, които през последните почивни дни посетиха Стобските пирамиди в Рилското корито, едва ли подозират каква юридическа съдба очаква този природен феномен. Ала има и нещо по-тревожно: жителите на с. Стоб, които през целия си живот изпитват гордост само при споменаването на красивата забележителност, също са потънали в плътна информационна мъгла. Преди дни, с присъщия неразбираем чиновнически език, без да се споменава думата „пирамиди“, в дневния ред на предстояща сесия на общинския съвет в Кочериново за дата първи септември 2020 г., се появи невзрачна обява за отдаване на общински имот под наем. Дори селският кмет Г. Ставрев не знаеше нищо! Оказа се, че зад сложните числа и цифрички се прикрива решение за отдаване под наем на един от 100-те национални туристически обекта. По една случайност, в последния възможен момент, вечерта преди гласуването в общинския съвет, около тридесетина жители на селото се събраха и категорично се противопоставиха на тази идея. Освен това самоорганизирано излъчиха трима свои представители, които да отидат на общинската сесия. И какво се случи на следващия ден? Въпреки енергичния протест на излъчените представители, с шест на пет гласа общинският съвет реши да
стартира процедура за отдаване под наем на Стобските пирамиди,
които, освен друго, са включени и в герба на общината!
Не мога да прикрия възмущението си от подобна задкулисна политика на общинските съветници! Тези хора преди месеци обикаляха из къщите на с. Стоб с предизборни обещания, те са излъчени като представители на хората, за да отстояват техните интереси, а за тази „тегоба“ получават немалки възнаграждения на фона на мизерните условия, в които живеят техните гласоподаватели. Как е възможно да стартираш процедура за отдаване под наем на най-известната забележителност в цялата община, засягаща интересите на най-голямото населено място, че и на цяла България, без да информираш жителите, без да дойдеш дори в селото и да кажеш, че ще отдадеш Стобските пирамиди под наем? В коя предизборна програма бе включен подобен „бисер“? Колко гласа щяха да получат кандидатите за кметове и съветници, ако имаха такова „обещание“? Щяха ли да бъдат доволни от изборния си резултат в гордото с. Стоб, ако този резултат бе малко под нулата? Защо не организират местен референдум, толкова ли е страшно да чуеш какво мисли електоратът? По-голяма подигравка и по-безобразен пример за обществено и политическо поведение аз не мога да си представя…
Ясно е, че цялото село е поставено пред свършен факт – решението за откриване на процедура за отдаване под наем на Стобски пирамиди е вече взето. Надявам се, че общинските съветници и общинският кмет Иван Минков ще намерят политическа и обществена доблест, ще свикат цялото с. Стоб, ще дойдат в селото и ще чуят
какво мислят хората, които са родени и живеят тук,
за взетото решение. Надявам се в селото да дойде и основният „говорител“ на тази идея адвокат Калин Везенков, който и преди две години като председател на общинския съвет агитираше в тази посока, но тогава внесената точка бе пирамидите да се отдадат на концесия, вместо наем, както е сега. А също и съветникът Георги Ценев, внесъл онзи ден докладната записка.
Преди две години също реагирахме с местни жители и селския кмет срещу идеята пирамидите да се отдават на концесия. Вярно е, че двете пътеки на Стобските пирамиди са доведени до безобразно състояние. Едната – за хората в неравностойно положение в дерето Буковец, вече е затворена по простата причина, че от нея останаха само руини и за осем години десетки хиляди левове „изтекоха“ в пясъчното дере пред безучастните погледи на публичните власти. Основната пътека, започваща от красиво ремонтираната черква „Св. Прокопий“, също е в окаяно състояние, макар да се събират по два лева такса от турист. А от събраната такса нищо не остава за с. Стоб, потъвайки в бездънната общинска хазна…
Ето защо са обясними съмненията, че пирамидите умишлено се държат в подобно безобразно състояние, за да „възкръсва“ периодично идеята да се дадат на частно лице. А едно частно лице, следвайки икономическия си интерес, ще се интересува основно от билетчетата на бариерата и от всеки спрял автомобил на паркинга, който ще таксува.
Само ще напомня, че този паркинг е пред черквата „Св. Прокопий“, в който е зазидан кръст от старата едноименна черква, спомената в Хрисовула (дарствена грамота) на Цар Иван Шишман от 1378 г. Този паркинг е пред гробищния парк и трапезарията, там е единственият мост към старото и новото гробище, там се правят курбани, панахиди, погребения… Как си представят общинските съветници частно лице да допуска всички хора, тръгнали за подобни мероприятия; как?
Надявам се и вярвам, че общинският съвет ще прояви здрав разум и ще отмени взетото решение за стартиране на процедура за отдаване под наем на Стобски пирамиди и преотстъпването им на частно лице. И едновременно с това ще предприеме
енергични мерки за качествено управление на този феномен,
привличащ все повече и повече туристи, но под егидата на общината! Да напомням ли, че под знаменателя „Стобски пирамиди“ общината „похарчи“ през последните години близо 600 000 лв. европейски пари? И само човек с паранормални способности може да си обясни къде са вложени тези огромни суми…
Не се изискват особени знания и компетентност за ефективно управление на този обект, просто трябва воля – воля и организация, и нищо друго!
Надявам се, при необходимост, областният управител също да се срещне с жителите на селото, а защо не и министърът на културата, както и председателят на Българския туристически съюз, основан от безсребърниците Алеко Константинов и Иван Вазов.
Защото, все пак, освен личните интереси, има нещо много по-важно: общите ни интереси за природата, за красивите български местности и в крайна сметка – грижата за бъдните поколения!
*Веселин Вучков е бивш вътрешен министър в кабинета „Борисов II“ (от 7 ноември 2014-а до 11 март 2015 г.) и заместник-министър на вътрешните работи в кабинета „Борисов I“ (2009 – 2013), депутат от парламентарната група на ГЕРБ (гражданска квота) в 42-ото и 43-ото Народно събрание. Подаде оставка като министър и депутат заради несъгласие с кадровата политика на премиера в сектора за сигурност. Той е преподавател в Правно-историческия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград, от 2016 г. е професор по наказателен процес. Преподава и в Академията на МВР-София, както и в НБУ. Роден е в рилското с. Стоб, където има къща. В закритото селско училище е завършил основното си образование.
Текстът е публикуван във вестник „Струма”.
Следете с Фактор
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
- 20:38, 23 Ноември, 2024
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
- 20:12, 23 Ноември, 2024
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.