Това е ключова книга, разказваща за идентичността на човека от Източна Европа и за неговите връзки с европейската история и култура, за ролята на литературата и идеологиите. (превод – Мира Костова и Маргрета Григорова)
Книгата „Родната Европа” на Чеслав Милош, която излиза за първи път на български език, е повод за дискусия, на тема “Родната Европа днес”. Участниците в нея проф. Пенка Ангелова, доц. Маргрета Григорова, Кирил Василев и Вера Деянова ще разсъждават върху емблематичните размисли на автора: „Родната Европа“ не беше отправена към полския читател, макар че той може да научи много неща от нея. Тя беше както проповед на мисионер сред диваци, така и опит да си отговоря на въпроса кой съм аз. Ако бях от Варшава или от Краков щеше да ми бъде малко по-лесно да изясня този въпрос. Аз обаче исках да разположа на литературната карта цялата ни източна галимация, непозната дори на повечето полски читатели.
Чеслав Милош (1911-2004) – поет, прозаик, есеист, преводач, Нобелов лауреат за литература през 1980 г., автор на над 40 книги и поетически сборници. Един от най-великите полски поети, лауреат на много престижни литературни награди.
В последните две години, главно по инициатива на Полския институт в София и благодарение на себеотрицателния труд на преводачите на полска поезия и проза, на българския книжен пазар се появиха седем книги с творби на изтъкнатия полски нобелист – стихосбирките „На брега на реката. Избрана поезия” (2011) и „Това“ (2012), книгите – „Годината на ловеца” (2011), „Родната Европа“ (2012), както и преизданията на книгите: „Поробеният разум” (1992, 2011), „Долината на Иса” (1994, 2011) и „Крайпътно кученце” (2002, 2011).
Срещата с книгата на Чеслав Милош “Родната Европа” ще се състои на 13 март от 18 часа в Полския културен център в столицата. Вход – свободен.
Още от Афиш
Театър "Българска армия" с нова премиера
Пиесата „Солунските атентатори“ е посветена на едни от най-драматичните събития в нашата история
Внучката на Симеон Сакскобургготски подгря концерта на "Колдплей" в Барселона
Защо приложението на Betano е най- предпочитано сред българите