След военния конфликт в Ивицата Газа – има ли риск от нов скок в цените на горивата? Темата коментира в студиото на Нова ТВ главният икономист в Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов.
Той нарече хората, което разпространяват на подобни спекулации „продавачи на страх” и обясни какво е неговото мнение по тази гореща тема.
„Няма никакъв спор, че войни, конфликти, политическа несигурност влияят върху цената на петрола и други ключови суровини, но все пак трябва да подхождаме по-внимателно. Факт е, че цената на петрола скочи през изминалата седмица, но все още е по-ниска от средната за септември”, коментира експертът.
По думите му е „много лесно всичко да се хвърля на Близкия Изток”. Трябва да се подхожда по-внимателно с разпалването на темата с цените, твърди Богданов. Икономистът е категоричен, че международното положение влияе на цените, но не е единственият фактор, който се взима предвид при ценообразуването на горивата.
Експертът коментира и новината, че правителството се кани да тегли нов заем.
„Това се прави, за да покриеш разликата между приходи и разходи. Дефицитът е гласуван лятото от партиите, които подкрепят правителството. Няма как да има изненадани”, смята Лъчезар Богданов.
По думите му „когато не вървят добре данъците, това е притеснително и означава, че или икономиката тръгва на зле, или някой в приходните администрации не си върши добре работата”.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.