27 Ноември, 2024

Лекари ще могат да диагностицират очни заболявания по сълзите

Лекари ще могат да диагностицират очни заболявания по сълзите

Според ново проучване лекарите скоро ще могат да диагнистицират очни заболявания чрез анализ на сълзите. Изследователите са разработили наномембранна система, която събира и пречиства малки капчици, наречени екзозоми, от сълзите, което им позволява да диагностицират признаци на заболяване.

Наречена iTEARS, системата може да доведе до по-ефективно и по-малко инвазивно диагностициране на заболявания и състояния на очите, без да се разчита само на симптомите. Понастоящем лекарите идентифицират болестите, като оценяват симптомите, които пациентът съобщава. Те обаче могат да останат неразкрити в ранните си етапи или пациентите могат да предадат неточни описания на проблемите си.

Други методи за изследване на проби от протеини или гени биха могли да подобрят точността на диагнозите, но те обикновено отнемат повече време и изискват големи обеми проби. Сълзите са много по-подходящи за проби, тъй като лекарите могат да съберат течността бързо и неинвазивно, дори ако могат да извлекат само малко количество наведнъж.

"Екзозомите с мембранни структури могат да капсулират и защитават своите товари, като по този начин се превръщат в обещаващ източник за ранно откриване на заболявания", пишат изследователите в списание ACS Nano. "Сълзите могат да бъдат неинвазивно и самостоятелно събрани от пациенти за анализ на екзозомите. Въпреки това, досега рядко е съобщавано за анализ на заболявания, базиран на сълзи-екзозозоми. Записването на екзозоми от следи за по-нататъшен анализ е необходимо при изследването на света на болестите, базирани на сълзи и екзозоми."

Как работи iTEARS?

Д-р Люк Лий, д-р Фей Лиу и техният екип се интересуват дали наномембранната система, първоначално разработена за изолиране на екзозоми от урина и плазма, ще работи и за сълзи. Екипът модифицира оригиналната си система, за да се справи с малкия обем на сълзите.

Новата система, наречена Incorporated Tear Exosomes Analysis via Rapid-isolation System (iTEARS), отделя екзозомите само за пет минути чрез филтриране на разтвор от сълзи върху мембрани и промяна на налягането, за да се спре запушването им.

Изследователите маркират протеините от екзозомите с флуоресцентни маркери, докато те все още са върху устройството. След това екипът прехвърлил протеините в други уреди за по-нататъшен анализ. Те също така извлякоха и анализираха нуклеинови киселини. Чрез този процес те успяха да направят разлика между здрави хора и пациенти с различни видове заболявания на сухото око.

iTEARS също така позволи на изследователите да видят разлики в микроРНК между пациенти със състояние, наречено диабетна ретинопатия, и пациенти без никакви проблеми, което предполага, че системата може да помогне за проследяване на развитието на болестта.

Екипът твърди, че работата може да доведе до по-чувствителна, по-бърза и по-малко инвазивна диагностика на различни заболявания - само с помощта на сълзи. /БГНЕС
Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).