23 Ноември, 2024

Какво да изберем: Олио или зехтин?

Какво да изберем: Олио или зехтин?

Кое е най-доброто масло за пържене

По време на готвене не може да се мине без олио. Всяко семейство има слънчогледово олио в кухнята и ако то липсва, не може да се приготви нищо вкусно. Но постоянно ни плашат с факта, че употребата на слънчогледово олио повишава холестерола, чието голямо количество води до развитие на сериозни заболявания на сърдечно-съдовата система. За сметка на това зехтинът има добра репутация, счита се за еликсир на здравето. Така че какво – нима желаещите да имат добро здраве трябва напълно да се откажат от слънчогледовото олио и да заложат на скъпия зехтин? Определено не си струва да се бърза, защото експертите смятат, че всяко масло е полезно по свой собствен начин. А ползите от зехтина понякога се преувеличават от рекламата.

В Европа то се появява най-напред в Холандия, а оттам още по времената на Петър I – в Русия и т.н. Всеки слънчоглед съдържа до 2000 семена. Те се делят на маслодайни и не маслодайни. Първите се използват за получаване на масло, докато вторите просто чоплим. Първата слънчогледова маслодайна фабрика се появява преди много години, но доколкото е известно в България първото подобно предприятие е изградено през 1921 година в Провадия от братя Велеви.

Слънчогледовото масло е много популярно в бившия Съветски съюз, неговите държави-сателити, а сега, съответно в Русия, отколкото в другите страни. Това се дължи на факта, че то не е забранено за употреба по време на Великия пост. Освен това то е много по-евтино от зехтина и другите растителни масла.

Разликите между рафинираните и нерафинираните масла

Ако слънчогледовите семена се пресоват и не се прави нищо друго с тях, се получава нерафинирано масло. То има остра миризма и се използва, може да се каже доста неудачно, за дресинг на салати.

Производството на рафинирано масло е по-сложен процес, при който се използват органични разтворители. То няма почти никаква миризма и е най-подходящо за пържене.

Кое е най-доброто масло за пържене

Да се пържи храна може само с рафинирано олио. Ако използвате нерафинирано олио, храната ще е пълна с канцерогени – вещества, които причиняват рак. Всеки човек трябва да е наясно с това.

Ползата от слънчогледовото масло

Слънчогледовото олио е богато на витамин Е, който предпазва клетките от оксидативен стрес – с други думи, предпазва от развитието на рак. Този витамин също така укрепва имунната система и подобрява състоянието на кожата и косата. Слънчогледовото масло е богато и на линолова киселина, която също е полезна за здравето на клетките.

Освен всичко това слънчогледовото масло съдържа ненаситени мастни киселини, които понижават лошия холестерол. Това означава, че то е полезно за сърцето.

С какво е вредно слънчогледовото масло

Смята се, че любителите на слънчогледово масло често имат повишени нива на холестерола. Това е така, въпреки че холестеролът се съдържа само в животинските продукти. При консумацията на големи количества дори здравословни мазнини човек развива мастна тъкан. Ако човек напълнее, черният дроб и тънките черва започват да произвеждат холестерол в излишък. А това се отразява негативно на работата на сърдечносъдовата система.

Освен слънчогледовото олио редица други храни предизвикват повишени нива на холестерола. Те включват яйчните жълтъци, тлъстото свинско месо, колбасите, маслото и майонезата. Така че, като замените животинските мазнини с растителни, е невъзможно да се предпазите от холестерола. Просто трябва да се храним умерено.

Всичко, което трябва да се знае за зехтина

За родина на зехтина се смята Гърция. Там маслиновите дървета се отглеждат от много хилядолетия. Освен в Гърция, производството на зехтин е силно развито в Италия и Испания. В тези страни са отгледани уникални сортове маслини и са разработени модерни методи за преработка.

В света има около 50 сорта маслини, но най-популярният е европейската маслина.
Той е много популярен заради своите ползи за здравето и неповторимия си вкус. Той е в основата на средиземноморската диета, която се смята за най-здравословната в целия свят. Това е доказано в многобройни проучвания.

Какво означава Extra virgin на етикета на зехтина

Всъщност има някои неразбирателства в термините „маслинено олио“ и зехтин. Това е доста спорен момент.

Ако на етикета на зехтина е се виждат думите „Extra virgin“, това означава, че той е с най-високо качество. Поради това е по-скъп от другите варианти.

Качественият зехтин се получава чрез студено пресоване на пресни маслини без използване на химикали. Освен това обработката му е минимална, така че да се запазят максимално хранителните му вещества. Скъпият зехтин има богат аромат и вкус, поради което се използва за дресинги на салати и много други ястия.

Може ли да се пържи със зехтин

Можете да пържите със зехтин, ако на етикета е написано „Pure“ или „Light“. Тези надписи означават, че при високи температури в зехтина не се образуват вредни вещества. Най-добре е зехтинът Extra Virgin да не се използва за пържене, тъй като той е идеален за салати и други свежи ястия.

За какво е полезен зехтинът

Зехтинът е полезен, защото съдържа много мононенаситени мастни киселини. Особено високо е съдържанието на олеиновата киселина, която спомага за намаляване на „лошия“ холестерол и поддържа здравето на сърцето. Тези мазнини помагат и за намаляване на възпаленията в организма и могат да намалят риска от сърдечносъдови заболявания.

Освен това зехтинът е богат на антиоксиданти, споменатите по-горе витамин Е и полифеноли, които предпазват клетките от увреждане и стареене. Те поддържат здрава кожата, подобряват храносмилането и могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на опасни заболявания, включително диабет и рак.

Експертите смятат, че всяко масло е полезно по свой собствен начин. Ползите от зехтина са безспорни: хората в Гърция, Испания, Италия и някои други страни се смятат за по-здрави, защото зехтинът е в основата на тяхната диета. Но при това се пропуска фактът, че заедно със зехтина те консумират много плодове, зеленчуци и бяло месо.

Източник: kaldata

Сподели:

Кои са най-популярните чорби и супи у нас?

Българската кухня е богата на разнообразие от чорби и супи, които заемат специално място на трапезата.

Хрупкаво пиле с песто, фета и домати

Потърсете сирене фета в саламура

Италианско тесто за пица

Тестото може да се използва и за фокача