Китай трябва да изиграе "важна роля" в намирането на път към мира в Украйна, заяви президентът на Франция Еманюел Макрон в началото на започващото днес тридневното посещение в Пекин.
В речта си на събрание на френската общност в Пекин преди срещата с китайския лидер Си Дзинпин в четвъртък Макрон заяви, че Франция ще се стреми да работи с Китай "в тази споделена отговорност за мира и стабилността" в Украйна.
"Китай, със своите близки отношения с Русия, които бяха потвърдени през последните дни, може да играе важна роля", каза той, като отбеляза заявеното от Пекин противопоставяне на използването на ядрени оръжия в Украйна, както и предложението му за мир между Киев и Москва.
Първото пътуване на френския президент в Китай от четири години насам ще бъде доминирано от конфликта в Украйна, като официален представител от кабинета му заяви пред репортери, че той ще се стреми да отстоява твърдо позицията си в разговорите със Си.
Целите на Макрон включват също така запазване и ребалансиране на търговските връзки на Китай с Европа, както и защита на френските интереси в Азиатско-Тихоокеанския регион.
"Не трябва да се разграничаваме, да се отделяме от Китай", заяви Макрон пред френската общност в Пекин при пристигането си, като заяви, че Франция ще се "ангажира активно да продължи да поддържа търговски отношения с Китай".
Преди визитата Макрон е обсъдил пътуването си до Китай и подкрепата за Украйна по време на телефонен разговор с президента на САЩ Джо Байдън, съобщи Белият дом.
Разговорът показа "общата воля на Франция и САЩ да ангажират китайците да ускорят заедно с нас края на войната в Украйна и изграждането на траен мир", заявиха от канцеларията на Макрон.
"Обща програма"
Президентите на САЩ и Франция се надяват също така "да получат от китайците принос към глобалните усилия за солидарност между Севера и Юга" и да изградят "обща програма" в областта на климата и биоразнообразието.
Макрон кацна в Пекин около 15:15 ч. (0715 ч. по Гринуич) и беше посрещнат на пистата от китайския външен министър Цин Ган.
В четвъртък той ще проведе разговори със Си и други китайски лидери, а вечерта ще присъства на държавна вечеря.
В петък френският президент ще пътува до Гуанджоу в Южен Китай, за да се срещне с местни студенти, като ще вземе със себе си голяма делегация от висши политици, бизнес лидери и дори известни личности, включително композитора Жан-Мишел Жар.
Посещението на Макрон съвпада със срещата между тайванския президент Цай Инг-уен и председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти в Калифорния в сряда.
Пекин заяви, че ще "следи внимателно ситуацията и твърдо ще защитава националния суверенитет и териториалната цялост", и предупреди Маккарти, че срещата с Цай ще бъде "игра с огъня", ако се проведе.
Китай претендира, че демократичен Тайван е част от неговата територия, която един ден трябва да бъде превзета, ако е необходимо, със сила.
Тази седмица на посещение в Пекин е и ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която в понеделник се срещна с Макрон в Париж, за да координира подготовката.
В речта си миналата седмица Фон дер Лайен предупреди Пекин да не подкрепя пряко войната в Украйна, като същевременно изключи възможността ЕС да се "отдели" от Китай. /БГНЕС
Еманюел Макрон
Френският президент е на тридневно посещение в Пекин, където ще се опита да ангажира Си Дзинпин в процеса за спиране на войната
Фактор Фактор
Още от Свят
Великобритания достави тайно на Украйна нова партида далекобойни крилати ракети Storm Shadow
Тази доставка е първата, осъществена по време на управлението на премиера Киър Стармър
ЕП одобри кандидатурата на Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата
Тя беше член на палатата през периода 2013 г.-2023 г.
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро