Мюсюлманските водачи във Франция се обединиха около „харта за принципите“, насочена към борба със сектантството и радикализираните учения. Президентът Еманюел Макрон похвали тази стъпка срещу нарасналия брой джихадистки атаки в страната последните години.
Хартата предлага "изясняване на начина, по който е организирана мюсюлманската общност", каза Макрон след среща с представители на френския съвет на мюсюлманската вяра (CFCM), съобщиха от неговия офис.
Хартата ще предложи рамка за нов Национален съвет на имамите, който ще отговаря за проверката на имамите, практикуващи в страната.
„Това е ясен, решителен и точен ангажимент в полза на републиката“, каза Макрон, приветствайки „един наистина основополагащ текст за отношенията между държавата и исляма във Франция“.
След убийството на учителя по история Самуел Пати през ноември миналата година френският държавен глава призова съвета да предприеме действия срещу „политическия ислям“
В новата харта от 10 точки "ясно се посочва, че принципите на мюсюлманската вяра са напълно съвместими с принципите на републиката", каза председателят на CFCM Мохамед Мусауи пред журналисти след срещата.
Споразумението беше постигнато в събота по време на среща с министъра на вътрешните работи Жералд Дарманен след седмици на съпротива от страна на някои членове на CFCM, които възразиха срещу „преструктурирането“ на исляма, за да стане той съвместим с френското законодателство и ценности.
Мусауи каза, че всичките осем от федерациите на CFCM, представляващи различни направления на исляма, са одобрили хартата, но трима все още не са подписали споразумението, защото "им трябва малко повече време, за да обяснят на своите последователи, какво означава това ".
Хаким Ел Каруи - автор и експерт по исляма във Франция, определи намерението на хартата като "похвално", но каза, че то осветява вътрешното напрежение в CFCM, което се състои от "пет федерации, финансирани от чужди държави и три ислямски федерации".
Според него, "хартата е приета от хора, чиито интереси са в противоречие с текста".
Франк Фрегози - експерт по исляма в изследователския институт CNRS, заяви, че никоя друга държава и никоя друга религия във Франция не са имали подобна харта.
"Не съм сигурен, че този текст, дори след като бъде подписан, ще получи широка подкрепа от исляма на място," каза той.
Хартата отхвърля "инструментализирането" на исляма за политически цели и утвърждава равенството между мъжете и жените, като същевременно осъжда практики като обрязването на жени, принудителните бракове и "свидетелствата за девственост" на булките.
„Никое религиозно убеждение не може да се използва като аргумент за освобождаване от граждански задължения“, се казва в него.
Текстът отхвърля изрично расизма и антисемитизма и предупреждава, че джамиите "не са създадени за разпространение на националистическа реч, защитаваща чужди режими".
Макрон информира, че властите планират да изгонят около 300 имами, изпратени да преподават във Франция от Турция, Мароко и Алжир.
Споразумението с хартата идва в момент, когато парламентарната комисия започна дебат по нов законопроект за борба с "пагубния" ислямски радикализъм с мерки за строго разграничаване на религиозните институции и държавата в публичната сфера.
Законодателството ще затегне правилата по въпроси от религиозното образование до многоженството, въпреки че Макрон настоява, че целта е да се защитят всички френски граждани, без да се заклеймяват межу 4 и 5 милиона мюсюлмани в страната, отбелязва БГНЕС.
Еманюел Макрон
Властите планират да изгонят около 300 имами
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства