Не е нормално да задължаваш гражданите да гласуват, и да въвеждаш санкция, която е противоконституционно – заличаването от списъците е на практика ограничаване на правото на гражданите да гласуват. Така омбудсманът Мая Манолова обясни днешното решение на Конституционния съд да отпадне санкцията, ако гражданите не гласуват на избори.
Тя коментира и проблема с машините за гласуване, като посочи ясно, че ЦИК реално не е изпълнила своите ангажименти.
На първо място беше прекалено кратък срока за реализирането на обществената поръчка по осигуряване на машините за гласуване, първо. И второ, елементарно беше ЦИК да раздели поръчката на лотове. Сега е заложена мина пред машинното гласуване и вина за това има ЦИК, защото те имаха достатъчно време, за да осигурят нужните 12 хил. машини за гласуване. Ще кажа, че ЦИК си е свършила работата, когато видя, че във всички избирателни секции има машини за гласуване. Очаквам по същия начин ЦИК да подходи и към електронното гласуване. За това им се плащат заплати на членовете на ЦИК, а не да сетят за това два месеца преди изборите, коментира Манолова.
Темата „Топлофикация-София“ и обезщетенията на софиянци, които останаха повече от 48 часа без парно и топла вода също е доста притеснителна за Манолова.
Имам притеснения, че клиентите могат да бъдат подведени от начина, по който ще бъдат обезщетени от страна на столична Топлофикация. Ще има приспадане от сметките за месец февруари в дните, когато нямаха топла вода и парно, но имам съмнения дали всички столичани без парно и топла вода, в продължение на 48 часа, ще бъдат обезщетени. Затова поисках да се обявят публично всички списъци на хората, които ще бъдат обезщетени. Имам опасения, че много райони ще бъдат изключени от тези списъци. Затова настоявам да се подадат молби за своевременно измерване на електромерите, защото информацията се пази само един месец и трудно може да се докаже, че са нямали топла вода и парно за 48 часа. Ще продължа да водя битката на гражданите с „Топлофикация – София“, категорична бе Манолова.
Тя разкри още, че като омбудсман е била залята от жалби от служители на МВР – от всички структури на ведомството, за неблагоприятните последици за служещите след последните законови промени. Затова се е ангажирала и с решаването на този проблем.
Става въпрос за отнемането на социални и професионални права. Не е резонно да да променяш правилата на играта в движение. Оказва се, че след последните промените през февруари тази година, е настъпил пълен хаос в образуването на работната заплата – един шофьор, например, получава по-голямо възнаграждение от полицейски инспектор. Законът влезе в сила на 1 февруари тази година и хората сега са осъзнали какво се случва с техните възнаграждения след последните промени. В резултата на посредничеството ръководството на МВР и синдикатите заедно ще набележат нужните мерки за промени в закона, които ще се правят заедно, обясни Мая Манолова.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.