71% от европейските граждани са наясно с новите правила за роуминга в Общността, въведени от 15 юни, а 72 на сто смятат, че реформите са от полза за тях или техни близки и приятели. Това отчете в Брюксел еврокомисарят по цифровата икономика Мария Габриел, като представи проучване на Евробарометър по темата. Според данните му гражданите на Общността са започнали да променят навиците си, когато пътуват. Двойно се е увеличил броят на онези, които използват интернет услугите на своя оператор, когато са в друга страна от Съюза. 31% сега включват мобилните си данни, докато преди тази цифра е била 15%. Освен това, мобилните оператори са отчели значителен скок в трафика на данни. Габриел заяви, че има и растеж в инвестициите в интернет мрежови пространства на туристически обекти в ЕС.
:Отчитаме и факта, че някои мобилни оператори започват да инвестират в мрежови услуги на туристическите места, с цел да отговорят на нуждите на пътуващите. Тези данни са първоначални, ЕК ще продължава да следи промените и ще анализира ефектите от падането на роуминга. Междинен доклад ще бъде изготвен до края на 2018-а, а финалният отчет ще бъде готов през 2019-а година", заяви Мария Габриел, еврокомисар по цифровата икономика.
Българите, взели участие в проучването, също за заявили, че са добре запознати с новите правила за роуминг на територията на ЕС. Според анкетата, 73% от сънародниците ни знаят, че таксите за роуминг са премахнати, а 74% смятат, че те или техни познати ще се възползват от това. 33 на сто от българите са обяснили, че не провеждат разговори по телефоните си, когато са в друга страна от евросъюза. 42% от сънародниците ни пък казват, че никога не изпращат текстови съобщения през мобилните си телефони, докато са в друга страна от ЕС. Процентът почти не търпи промяна спрямо периода преди въвеждането на новите правила.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни