Икономистът Мартин Димитров коментира в предаването „Преди всички“ на БНР, решението на съда да отмени решението на Комисията за защита на конкуренцията за забрана на сделката между ЧЕЗ и „Еврохолд“. Според Димитров то показва, че комисията е допуснала съществени нарушения, не е извършила задълбочено проучване и на практика е игнорирала своите правила.
Проблемът според него е в начина на избиране на регулаторите в България и начина, по който тази КЗК е била избрана.
„Имаме системен проблем с качеството на работата на регулаторите, защото трябва да бъдат търсени хора с изключителна репутация и да правят правилните неща“.
Димитров припомни и проверките на пазара на горива от КЗК, които не доведоха до нищо съществено.
„Многократно исках оставката на предишния състав на КЗК, на сегашния не виждам и смисъл да искам оставката, защото нищо по-добро не може да се случи, ако се избира от този парламент. Само по себе си е проблем, че съществуват съмнения“.
Мартин Димитров определи новия пакет от социално-икономически мерки, които се очаква обсъди управляващата коалиция, като отчаян ход за спечелване на време и отлагане на протестите.
„Опитват се да изнесат увеличаването на пенсиите по-рано, опитват се да окажат и помощ на бизнеса, но тези мерки са безкрайно закъснели на фона на всичко, което се случи с Covid-19. Българската държава действаше много бавно и мудно разпредели своята финансова помощ.“
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство