При политическа воля дефицитът може да бъде овладян, както беше овладяван много пъти.Това мнение изрази пред БНР депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров, член на парламентарната комисия по финанси.
По неговите думи най-големият риск за дефицита са действията, които от ГЕРБ предприели извън бюджетните правила – за увеличаването на заплатите в МВР.
"Това беше направено от ГЕРБ, БСП, ДПС, с услужливата помощ на "Възраждане", заяви народният представител.
"Докато ние управлявахме, 2023 г. дефицитът беше 2%. По този начин се отвори вратата за влизане в еврозоната", уточни Димитров.
Според него началото на саботажа на еврозоната бележи гласуването на законопроекта за БНБ, внесен от служебното правителство и "отварящ пътя към еврозоната":
"От целия парламент единствено ПП-ДБ гласува за този експертен законопроект - един от последните законодателни въпроси за влизане в еврозоната. ГЕРБ не само не го подкрепиха, но и не обясниха защо го правят. Тук нито дефицитът може да им пречи, нито нещо друго. Това е много важно гласуване. То показваше началото на истинския саботаж от страна на управлението и ГЕРБ за влизането в еврозоната."
Запитан какъв би бил мотивът за подобен саботаж, Мартин Димитров обясни: "Не мога да ви кажа какви могат да бъдат техните мотиви. Но влизането в еврозоната означава не само повече инвестиции. Работниците ще спечелят от нея. Другите страни с валутен борд като Естония и Литва приеха еврото и много спечелиха от това", припомни депутатът.
Димитров е категоричен,, че "не трябва да изпускаме питомното, защото времената са сложни и не се знае кога ще е следващият ни шанс".
Той нарече "обезпокоително" това, че при едни и същи данни за инфлацията в разстояние на няколко дни първо е било обявено, че ще се иска извънреден конвергентен доклад, а после – че няма да се иска.
"Имаме шанса за януари 2026 г.", обобщи Мартин Димитров.
Още от Бизнес
Инфлацията в еврозоната спадна до 2,2% през март
Показателят се доближи до целевата стойност от 2% инфлация на Европейската централна банка
Скрито престъпление с колективна цена: Корупцията в ЕС „изяжда“ 6% от БВП
По думите на еврокомисар Екатерина Захариева в момента се водят преговори за директива за правила в тази сфера
Сметна палата: „Топлофикация София“ зле управлява имотите си
Това е изводът от одитния доклад, който Сметната палата публикува, обхващащ периода от 1 януари 2018 г. до 31 декември 2020 г.