24 Ноември, 2024

Мартин Димитров: Подходът на кабинета към антиковид мерките е хаотичен, липсват усилия за реформи

Мартин Димитров: Подходът на кабинета към антиковид мерките е хаотичен, липсват усилия за реформи

Мартин Димитров

Бизнесът има нужда от друг вид мерки, които да стимулират фирмите, способни да издърпат икономиката нагоре

Подходът на правителството по отношение на антиковид мерките е хаотичен. Те трябва да имат за цел да подпомага хора, останали без работа, а не да спасяват фирмите, за да не се стигне до безработица. Това мнение изрази в ефира на Би Ти Ви икономистът Мартин Димитров. 

По думите му мерките за малките и средни фирми обхващат съвсем малък процент. Той счита, че бизнесът има нужда от друг вид мерки, които да стимулират фирмите, които могат да издърпат икономиката нагоре. Например – да им осигурят възможност за закупуването на машини и оборудване. Освен това би могъл да бъде вдигнат прага за регистрация по ДДС до 200 000, но това не се прави защото няма никакви усилия за реформи, за разлика от преди, когато поне е имало имитация в тази посока.

На въпрос дали големите проекти, които вървят, като енергийните проекти „Белене“, нов реактор в АЕЦ „Козлодуй“ не са стъпка в тази посока, Димитров обясни: Вече към 30-ина години строят „Белене“. Това е от типа проекти, в които се харчат пари, прахосват се огромни пари, а не целят не постояването на ядрена централа. Засега имаме само 3.5 млрд.лева похарчени. Освен това започнаха да се правят държавни бензиностанции, при все, че България има най-голям брой бензиностанции на 1 млн. души. Вместо да се търси либерализацията на този сектор, започват реално отново да се харчат милиони, посочи икономистът.

Мартин Димитров изрази своята позиция и за въглещните централи. Той счита, че правителството е можело да предоговори отлагане на сроковете за тяхното затваряне и финансови компенсации, които да помогнат да отидем в зелената посока, за която говорим. 

Добрият пример са Португалия и Чили. Те действат по друг начин – правят търгове за нови производствени мощности и ние изберет тази оферта, която е най-ефективна и изгодна. А ние вземаме само грешни решения, които ни струват ужасно много пари. Това, което трябва да се направи сега е да се въведат модерните технологии в енергетиката. Положително в тази посока е решението да се създават електро-разпределителните мрежи.

Сподели: