В началото на следващата година китайски бизнесмен на име Ган Ксианбин ще бъде съден в Чикаго за пране на малко над 530 000 долара в мексикански пари на наркокартел.
50-годишният Ган беше обвинен през февруари за пране на пари и управление на нелицензиран бизнес за парични преводи, който е прехвърлял пари на картел от продажби на наркотици в САЩ в офшорки. Ган бе заловен от американските власти.
Американски служители на реда заявиха пред Ройтерс, че китайските „перачи на пари“ като Ган представляват една от най-тревожните нови заплахи във войната с наркотиците. Те казват, че малки престъпни китайски клетки създават нови начини за пране на пари от наркотици и изместват мексиканските и колумбийските перачи, които отдавна доминират в търговията.
На практика несъществуващи преди десетилетие, тези китайски играчи движат огромни суми бързо и тихо, заявиха властите. Техните дейности: пренасочване на печалби на наркокартели от Съединените щати до Китай, след което към Мексико с няколко позвънявания по специална телефонна линия и китайски банкови приложения - и без обемистите пари в брой да преминават през граници. Перачите плащат на малки китайски бизнеси в САЩ и Мексико, за да им помогнат да преместят средствата. Повечето контакти с банковата система се случват в Китай, истинска черна дупка за американските и мексиканските власти.
Китайските перачи на пари, базирани в Мексико, "в момента доминират на международните пазари за пране на пари", заявиха американските прокурори на делото на Ган на 24 септември.
Ройтерс разговаря с повече от дузина служители на реда, дипломати, адвокати и източници, запознати със случая Ган или китайските техники за пране на пари. Агенцията е проучила и над 1500 страници документи от процеса. Материалът включва неотчетени досега подробности за това как функционира кръга, предоставени от прокурори и разследващи агенти на националната сигурност, разследващото звено на Министерството на вътрешната сигурност на САЩ, което ръководи разследването.
Разкрит е бил план, показващ как някои групи китайски перачи на пари са се превърнали в ключови зъбни колела в многомилиардните наркоимперии, управлявани от латиноамериканските картели. Китайската роля представлява огромно предизвикателство за усилията на САЩ за борба с наркотиците в момент на нарастващо напрежение между Пекин и Вашингтон.
Ган е бил задържан през ноември 2018 г. от агенти на националната сигурност на международното летище в Лос Анджелис на път за Мексико от Хонконг. Американското правителство заяви, че Ган е прехвърлил от 25 до 65 милиона долара приходи от незаконни наркотици от 2016 г. до момента на ареста му.
Базиран в Гуадалахара, кръгът е работил с множество организации, включително прочутия картел Синалоа, чийто лидер преди това беше затворения мексикански наркобарон Хоакин "Ел Чапо" Гусман, според двама американски източници, запознати с разследването.
Министерството на финансите на САЩ и Европол, правоприлагащият орган на Европейския съюз, предупредиха за разрастващата се мрежа от китайски престъпни групи, които изпират пари от наркотици. Европол заяви през ноември 2019 г., че тези групи представляват „нарастваща заплаха за Европа“, а Министерството на финансите на САЩ през февруари постави китайските професионални мрежи за пране на пари в списъка си с „ключови заплахи“ и уязвимости във финансовата система на САЩ.
Американските правоохранителни органи засилиха операциите срещу тези групи. В допълнение към делото Ган в Илинойс, федералните прокурори повдигнаха обвинения във Вирджиния и Орегон срещу предполагаеми членове на поне два други китайски кръга за пране на пари от октомври миналата година. Тези дела са висящи.
Въпреки това, висш служител на Американската администрация за борба с наркотиците (DEA) заяви, че усилията на САЩ да разбият пътя на парите на латиноамериканските наркотици, са станали много по-трудни.
„Участието на китайците наистина усложни всички схеми“, каза служителят на DEA.
Адвокатите на Ган заявиха, че той не е ръководител на операцията, а по-скоро износител на морски дарове, който е измамен с даване на позволение на банковата му сметка в Китай да се използва за пране на пари от друг китайски гражданин, базиран в Мексико.
Адвокат Аарон Шварц обясни, че Ган не е сътрудничил на правителството на САЩ, защото клиентът му се страхува за безопасността на семейството си в Гуадалахара, където мощният картел Халиско от ново поколение държи надмощието.
Предполагаемият сътрудник на Ган е бил задържан по-рано тази година в Мексико по обвинения в пране на пари и очаква екстрадиция в Съединените щати. Той е обвинен в пране на почти 500 000 долара за мексикански картели; управление на нелегален бизнес за превод на пари в Илинойс; и заговор за пране на пари с помощта на банкови сметки в Китай, включително сметка, принадлежаща на Ган.
Служители на САЩ неофициално са потърсили помощ от Китай по случая Ган, но не са получили подкрепа в разследването си, според двама американски източници, запознати със разследването.
Китайското външно министерство оспори тяхното твърдение. Министерството заяви пред Ройтерс в края на октомври, че не е получило искане от американските власти за помощ по този случай. Китай е готов да си сътрудничи със САЩ за „унищожаване на наркокартелите и мрежите за пране на пари, свързани с наркотици“, се казва в изявление на министерството. Но в него се подчертава необходимостта двете страни да работят на „принципа на зачитане на законите, равенството и взаимната изгода“, твърди министерството относно американското искане.
Министерството заяви още, че повечето притежатели на китайски банкови сметки, за които Вашингтон се е интересувал като част от разследванията си за пране на пари през последните години, са "легитимни бизнеси и лица" в Китай.
Без помощ от Пекин за проследяване на паричните потоци в Китай и за проникване в мрежите за пране, твърдят американските агенти, те са изправени пред трудна борба за залавяне на виновните.
"Това е най-усъвършенстваната форма на пране на пари, която някога е съществувала", каза един от американските източници, запознати с разследването.
Ключов фактор за разкриването на случая е Лим Сок Фенг, намираща се в Ню Йорк членка на кръга, която става сътрудничещ свидетел на правителството на САЩ след ареста й през май 2018 г. по подозрение за пране на пари.
Гражданка на Сингапур, Лим заяви по време на процеса срещу Ган, че е търгувала с обувки и е срещнала Ган за пръв път в Китай, където той е управлявал фабрика за обувки, преди да се премести в Гуадалахара през 2011 г. Лим свидетелства, че Ган я е вербувал да се присъедини към незаконната операция през 2016 г. и че е станала любовница на другия предполагаем ръководител, сподвижникът на Ган.
След ареста си на международното летище „Джон Ф. Кенеди“ в Ню Йорк, Лим се съгласява да носи записващо устройство, за да помогне на властите да съберат доказателства срещу Ган и другите предполагаеми заговорници. Тя също така е помогнала за разследване на националната сигурност под прикритие в операция като куриер на пари в три отделни каси в Чикаго, което довело до осъждането на Ган.
Лим се признава за виновна по обвинения в пране на пари през ноември 2019 г. и е под гаранция в очакване на присъдата.
Единственото нещо, което е по-трудно от нелегалното пренасяне на наркотици през границите, е получаването на печалбите от мексиканските картели, заявиха американски власти. Парите са тежки и транспортирането им излага трафикантите на голям риск. Вкарването им в банковата система също е опасно. Американската и мексиканската финансови системи са специализирани в откриването на "мръсни пари."
(източник: БГНЕС)
Още от Свят
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.
Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд