Няма такава политическа сила, която да предложи платформа, зад която да застанат протестиращите. Защо няма по площадите червени знамена? Защото БСП не предлага платформа. Хората от площада не я припознават. Това заяви в Сутрешния блок по БНТ бившият лидер на БСП Михаил Миков, член на Националния съвет на червените.
"При предсрочни избори – зимата на 2021-ва, рецесията, безработицата, натискът върху труда – всичко това ще се отрази на политическия живот. Лично смятам, че предсрочни избори не са необходими към този момент. 7 месеца преди изборите в страната има криза. Върховете не могат, низините не искат и площадите го показват. Възможните варианти са два – предсрочен вот или довършване на мандата. Но няма ясен отговор на въпроса: Какво следва?", попита Миков.
"Днес реанимира старото ОДС от периода на Костов. Реанимират малки образувания. Идеите изчезнаха, останаха лица с малки образования - партията на Христо Иванов, Атанас Атанасов. Фрагментацията ще се допълни от Слави Трифонов. Мая Манолова, може би. Това ще постави страната в едно тежко състояние, коментира социалистът.
"Сега моделът на Борисов е доста авторитарен. Той казва: Променя се този закон и законът се променя, а и в БСП се прави опит за такъв модел. Явно ще започнат призивите за президентска република. В български условия обаче едноличната власт нанася тежки поражения на страната и това се разбира по-късно. И БСП минава към такъв тип. Модерно е, но е много вредно. Дано Румен Радев не се изкуши и не прекрачи границата", посочи Миков.
На въпрос има ли някакво съглашателство, за което говори Корнелия Нинова, за съвместно управление между ГЕРБ и БСП, бившият лидер на БСП отговори: "Не може да има коалиция между ГЕРБ и БСП. Погрешно се поставя въпросът Нинова-Борисов. Важно е каква платформа се предлага преди избори. Важно е и каква политика след изборите ще се провежда. Дали ще бъде в интерес на тесен кръг, близки до властта олигарси, на едрия капитал, или в интерес на работещите, на безработните, на средния бизнес. Това е големият въпрос. Според мен трябва да има ясна граница между лявото и дясното. Важно е какъв избор ще се направи."
Според Миков целенасочено се фокусира вниманието върху главния прокурор. Един въпрос не получи отговор в цялата тази история - как функционира нашата съдебна система. Прокуратурата обвинява, търси доказателства, тя може да действа по този начин, но без тази показност. Но защо не се коментират действията на съда? Съдът е разрешил всичките тези процесуално-следствени действия в президентството. Това пак вкарва един нюанс на изполване на ситуацията за поредно атакуване на главния прокурор. Още преди неговото избирането започнаха атаките срещу него.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"