Министерството на отбраната на Швейцария публикува доклад, в който споделя целта си да обмисли по-гъвкав подход към историческия си неутралитет и да се стреми към по-тясно сътрудничество с НАТО и Европейския съюз в областта на отбраната, предаде Дарик.
Комисията, изготвила доклада, е същата, на която през юли 2023 г. беше възложено да дефинира политика за сигурност, съобразена с настоящите заплахи. В новия документ се подчертава, че ситуацията със сигурността в Европа рязко се е влошила, главно поради руската инвазия в Украйна.
Според комисията тази война "отваря вратата" за по-мащабен конфликт със Северноатлантическия алианс, а неутралитетът на Швейцария не гарантира, че тя няма да бъде нападната.
Докладът съдържа над 100 препоръки, засягащи основно неутралитета, международното сътрудничество, политиката, свързана с въоръжаването, а също ориентацията на стратегията за сигурност на Конфедерация Швейцария.
"Швейцария не може да бъде уязвимо място в сигурността в Европа. Географското ѝ разположение в средата на ЕС прави очевидна нуждата от сътрудничество в областта на отбраната." - се посочва в доклада.
"Неутралитетът не е пречка за сътрудничество с НАТО в областта на политиката за сигурност", отбелязва комисията, според която "политиката на неутралитет трябва да бъде преразгледана, да се съсредоточи повече върху сигурността и да се прилага по-гъвкаво".
Сътрудничеството с НАТО и ЕС трябва да бъде задълбочено в посока на общ отбранителен капацитет, препоръчват авторите на доклада.
Подобно на всички останали европейски държави Швейцария едва ли е защитена от риска от хибридни заплахи, се посочва още в него. Според документа хибридната война дори е основна заплаха за страната, която представлява интригуваща мишена заради важната си инфраструктура в областта на енергетиката и международните плащания, които са ключови за Европа.
Следователно "достъпът до проекти за сътрудничество на ЕС и НАТО трябва да бъде гарантиран", заключава комисията.
Швейцария отдавна поддържа позиция на военен неутралитет макар да разполага с въоръжение и армия. Страната, която няма излаз на море, не членува нито в НАТО, нито на ЕС, докато съседките ѝ Германия, Италия и Франция, както и Австрия са членове на ЕС.
В доклада си комисията призовава също за активизиране на дипломатическите усилия в областта на международния контрол върху въоръженията и регулирането на новите технологии. Освен това тя препоръчва до 2030 г. бюджетът за отбрана да се увеличи до 1% от брутния вътрешен продукт.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis