Пламен Асенов, специално за Faktor.bg
Уличен диалог:
Сарафов сменя Гешев.
Сериозно?
Не, бе, на майтап. Само че нали знаеш, че в България такива майтапи продължават дълго и не са много смешни.
Да, за разлика от реформите в съдебната система, които пак продължават дълго, ама са много смешни.
Ами какво да ви кажа, граждани – това е положението. Нещата изглеждат така, сякаш сме обречени всичките ни главни прокурори с думите и делата си да предизвикват далеч повече въпроси, отколкото да дават отговори.
Но досега все трябваше да се сетим, че не толкова сме обречени, колкото самата система е построена по начин, който създава
усещането за обреченост
Иначе нещата са ако не прости, то поне логични.
Имаме съд, който е независим. Трябва да е независим – освен от закона, разбира се - за да преценява максимално обективно. В залата пред него се изправят две страни – прокурор и адвокат. По силата на самия факт, че са страни, обвинител и защитник, те са обвързани, тоест, не са независими.
Адвокатът е зависим от своя клиент. На него дава информация за възможностите и хода на делото, с неговия интерес се съобразява, а ако не си върши работата както трябва, клиентът може да го уволни и да го замени с друг.
Прокурорът също не е независим, той обвинява от името на обществения интерес, затова трябва да се отчита пред него и ако не си върши работата, да бъде санкциониран пак от него. А тъй като общественият интерес се олицетворява и представлява от държавата, прокуратурата трябва да е част от изпълнителната власт, конкретно – подопечна пряко на министъра на правосъдието, за да подлежи на контрол.
Да, има донякъде разбираеми страхове в българското общество заради отвратителния опит от времето на комунизма, когато прокуратурата се използваше като бухалка от диктаторския режим. Само че този страх се базира на половината истина. А цялата истина е, че това беше възможно, защото не само прокуратурата, а съдът, адвокатурата, следствието, службите и каквото се сетите, бяха част от държавната машина, те се обслужваха взаимно и
работеха изцяло за интересите на режима
Така е във всяко диктаторско общество, където няма разделение и взаимен контрол на властите - всичко е събрано в ръцете на партията с главно П и конкретно на диктатора с главно Д. Сега обаче живеем в демократично общество и нещата, поне на хартия, са други - изпълнителната власт не е безконтролна, така че прокуратурата като част от нея също няма да е безконтролна. И в същото време ще реализира основната си функция – да обвинява.
Другата презумпция, заради която прокуратурата е, каквато е, гласи, че тя е извън изпълнителната власт, защото точно във властта е най-голямата корупция, а прокуратурата трябва да е независим орган, за да може да я разследва. Виждаме обаче, че нищо такова не става, обратно, прокурорите се сдушват с властта и близките до нея структури, така че вместо да ги разследват, ги обслужват и по този начин засилват у обществото усещането за
срастване на подземния свят с държавните органи,
тоест, за наличието и безконтролното действие на мафията.
Така е, защото сегашното състояние, при което прокуратурата е напълно независима от каквито и да било отговорности пред когото и да било, на практика изкривява цялата система, внася дисбаланси в нея и затова е проблем, а не решение на проблема. В тази ситуация наистина и самия Господ да назначим за главен прокурор, и той ще започне да своеволничи, да заиграва с тъмните сили, да покровителства най-приближените си ангели и да притиска по-периферните, за да му пеят повече „Осанна“.
Да, този пациент, наречен прокуратура, има нужда от лечение, но никакви призиви на ПП – ДБ Сарафов да си подаде оставката, нямат стойност, защото не е въпрос на морален жест, а на конституционна уредба.
Не ми се вижда убедителна възможност също идеята да се премахне изобщо фигурата на главния прокурор. Като се премахне – какво? Ще бъде заменена евентуално с някакъв „секретар на прокуратурата“, „председател на прокурорската колегия“, „прокурор – координатор“ или нещо подобно. Но както простата смяна на човека не носи резултат, така и смененото име на неговия пост, няма да промени абсолютно нищо по същество. Трябва да се промени, както казах, самата уредба и прокуратурата да заеме правилното си място в общата система за разделение и взаимен контрол на властите.
Моментът е подходящ – от две години насам най-после има редовно правителство, а в Парламента дори има възможност да се реализира конституционно мнозинство. Нужни са само малко повече разум, способност за диалог и готовност да се работи предимно за обществения интерес, не толкова за своя собствен – и собствен личен, и собствен партиен.
Ще има и съпротива, разбира се, подобни важни трансформации никога не стават, без засегнатите да скочат до тавана. Но, в края на краищата, ако някой очаква да управлява и да прави съществени реформи гладко и безпрепятствено, ако смята, че всички ще го потупват по гърба и ще го хвалят, само защото е много готин, по-добре да стане балерина. Или футболист. Или какъвто ще – само не политик, който иска да промени страната си към по-добро.
![De Profundis: Лекарството за проблема с прокуратурата е конституционна реформа](/static/downloads/uploads/Images_3/P/plamen_asenov.jpg)
Авторът
В тази ситуация наистина и самия Господ да назначим за главен прокурор, и той ще започне да своеволничи, да заиграва с тъмните сили
Фактор Фактор
Още от Лачени цървули
Идиотизъм с библейски мащаби – как нарцистичният Тръмп подчини Америка на Путин
Сега президентът от Белия дом изпраща послание към всеки диктатор, всеки автократ и всеки войнолюбец по света, че суверенитетът подлежи на преговори, че нашествията може да бъдат легитимирани, че военните престъпления може да бъдат опростени, ако просто знаете как да погалите егото на този нарцисист
"Восток - дело тонкое"!
Украйна даде кредит на Вашингтон, който администрацията на Тръмп отказва да изплаща
Политика на отстъпки 2.0 или какво е общото между 13 февруари 2025 и 24 септември 1938?
Цената на геополитическото късогледство не се измерва в долари, ако наложи днес актуалния си план за Украйна, Доналд Тръмп скоро ще бъде събуден от нова плесница