24 Ноември, 2024

Прагът за парламента да стане 8%! Защо не?

Прагът за парламента да стане 8%! Защо не?

Авторът

В обществото се налага усещането, че демокрацията като система се е провалила и има нужда от алтернатива

Димитър Попов

Изглежда след тези предсрочни избори не можем да продължим без да направим сериозни промени в избирателния кодекс. И ако не друго, поне може да вдигнем прага за влизане в парламента. 
4% праг е твърде ниска летва за избирателна активност от 30%. Тя позволява с много малко гласове в парламента да влизат шоу програми или фирми на фараони, маскирани като политически партии, а традиционните партии, от които се очаква да формират управление, да са зависими от капризите на Слави, Киро, Полковника и други смешни персонажи от политическата фауна. Самите държавни институции се разпределят между неконституционни центрове на власт и се създава усещането, че 

държавата е поделена 

между Радев, Борисов и Пеевски, което води до още по голяма депресия и още по ниска избирателна активност. Така не може. По-високият праг ще изхвърли най-дребните риби и ще увеличи сериозно шансовете за редовен кабинет, а това е изход от политическата криза. Някакъв изход поне!
Иначе и след тези избори ще получим парламент, същия като предишния – с 6-9 партии. От тях една ще е с над 20% и на нея ще се падне задължението да направи правителството. Борисов ще иска нормална, политическа коалиция, с коалиционно споразумение, с квоти за свои министри на всяка партия. Ще иска също министрите да са политически лица, за да може всеки да носи отговорност за управлението. Без съмнение едно такова редовно правителство може да си постави цели за цял мандат, защото ще има гарантирано парламентарно мнозинство, а политическата отговорност за неговите действия ще я носят партиите, които го подкрепят. Това напълно отговаря на политическата теория и практика, а в света не е измислено нищо по-добро до момента. 
Малките партии обаче - ИТН, БСП, поне едно от двете ДПС, както и някоя нова случайна формация като Величие, нямат никакъв интерес от такова коалиционно редовно правителство. Ако влязат в него, те ще поемат и негативите на управлението, които за тях ще са края на съществуването им като партии. Те без друго са на ръба на оцеляването и досега. Същото се отнася и за ППДБ, които са в низходяща спирала и от избори на избори пласират все по-малко депутати. През 2021 заедно имаха 84, през 2022 имаха 73, през 2023 имаха 63, през 2024 - 39 депутати. Ново участие във властта за тях ще означава да паднат на 20 в следващ парламент, или просто да изчезнат като коалиция.
Ето защо тъкмо на тях им хрумна екзотичната идея за неутрално, експертно, равно отдалечено от партиите правителство. Искаха го ИТН и БСП в 50-я парламент, искат го и ППДБ в следващия. Така те си представят, че хем ще контролират властта, хем няма да носят отговорност за кабинета, хем ще участват в облагите, защото ще имат свои подставени министри, като това ще става 

задкулисно, тайно и безотговорно

 В идеята има и подъл план –политическата отговорност за такова правителство да се припише на ГЕРБ, защото в очите на електората неутрални правителства няма и победилата партия носи отговорност за властта. 

Естествено е голямата партия да откаже такава идея. Естествено и сигурно изглежда също, че малките ще отказват да влязат в нормална, политическа коалиция с ГЕРБ и пак ще блокират редовното правителство. А отвън погледнато това ще означава само едно – демокрацията като система се е провалила и има нужда от алтернатива.
Така не може да продължава дълго време. При толкова ниска избирателна активност като нашата, пропорционалната система вече губи своето основно предимство – да осигурява представителство на повече групи от населението и справедливо да представя всички интереси в парламента. При избирателна активност от 30% е очевидно, че 70% от избирателите не са представени, политическата криза става перманентна, а редовните правителства остават мираж.
Време е за промяна и тя може най-бързо да дойде от вдигане на прага за влизане в парламента. Той може да стане 6 или 8% например. Така проблемите няма да бъдат решени генерално, но шансът за преодоляване на кризата и за съставяне на редовно правителство ще стане по-голям. Все пак партии с повече избиратели зад гърба си ще имат и по-голяма 

отговорност  към своето участие в парламента, 

а шоу програмите ще си останат само по телевизора. 
Има и други начини да се избегне раздробяването на парламента – мажоритарна, смесена мажоритарно - смесена система, бонус за победилата партия. Каквато и да е промяната, тя трябва да се дискутира вече и независимо от протестите на екзотичните персонажи, трябва да намери подкрепа в парламента. Иначе скоро и парламент може да няма…

Сподели:

Радев със 121 депутати и редовно правителство?

Такова единодушие между ПП, Възраждане и Доган може да се постигне само, ако има руска заповед, а Радев им е обещал големи порции от служебните министерства

Вземете се в ръце – нужна е коалиция срещу политическата бесовщина!

На българския парламент трябва да пише: „Разединението прави безвремието“

Радев и прокситата му бутат България към сивата зона

Популисти, путинисти и евроскептици навлизат в управлението през вратата, която Продължаваме промяната отваря