23 Ноември, 2024

Защо БСП поиска вот на недоверие към Главчев напук на Конституцията

Защо БСП поиска вот на недоверие към Главчев напук на Конституцията

Хубавото на сегашната ситуация е, че отново втвърдява разделителната линия между евроатлантизма и слугинажа пред Кремъл

Илиана  Славова

На всякакви чудеса се нагледахме в българската политика, доживяхме и искане за вот на недоверие на служебно правителство. Инициатива на БСП със съпорт от „Възраждане“ и ИТН като гостуваща звезда. 

Разбира се, конституционалистите веднага напомниха, че не може да се иска недоверие на служебен кабинет и дори той да бъде гласуван, Конституционният съд ще го отмени. Само който назначава правителството, той може да го свали – в случая президентът.   

Няма как в БСП да не го знаят. Тази партия може да бъде упрекната в много грехове, но не и в политическа неграмотност. Тогава защо?  
Първосигналният отговор, че всичко е предизборна акция за вдигане на рейтинга, макар да има смисъл, не изчерпва ситуацията. А и БСП умее да вдига шум без да влиза в конституционни абсурди.    

Явно 

искрата, която взриви страстите,

 е номинирането на Даниел Митов за външен министър. За присъдружните на Кремъл политически субекти е немислимо толкова категоричен евроатлантик да застане начело на българската дипломация. Толкова немислимо, че чак поискаха Румен Радев да освободи служебния премиер. 

Радев обаче не е склонен да поема отговорност  за радикални действия, предпочита да демонстрира балансираност на фона на политическите скандали и вероятно гледа на това като на капитал за бъдещата си партия.  Логично отклони призивите за смяна на Главчев и съвсем предсказуемо реагира остро срещу номинацията на Даниел Митов. Обаче възраженията, че Митов е ярка партийна фигура, са просто политическа реторика, зле прикриваща непоносимостта към евроатлантизма от страна на Радев и БСП, Възраждане, ИТН. В предишните служебни кабинети имаше знакови лица от левия спектър като Крум Зарков или Весела Лечева, но нямаше подобни ерупции на нетърпимост. Аргументът на Радев, че номинираният е заместник-председател на ГЕРБ, е лишен от легитимност, доколкото ангажиментът на президента е да изпълни Конституцията, не да дава политически оценки. А конституционните текстове не налагат подобни ограничения за служебните министри.  

Разбира се, от „Позитано“ 20 ще използват случая, за да се покажат пред левия електорат като по-правоверни громители на ГЕРБ от Радев, но това е отделна тема.
   
В БСП и компания са наясно, че нямат лостове да съборят служебното правителство – това, на което се надяват, е именно да осуетят назначаването на Митов за външен министър, раздухвайки политически скандал. 

Другото, на което вероятно се надяват, е 

отстраняване на Росен Желязков

 като председател на парламента.  От ПП-ДБ вече обявиха, че обмислят подобен ход, макар и по друг повод – заради оставката на управителя на НЗОК. БСП с удоволствие биха тръгнали да се договарят за главата на Желязков. Това би позволило поисканият вот на недоверие към Главчев да влезе в пленарната зала въпреки  своята противоконституционност.  А и биха предпочели председател от ПП-ДБ, отколкото от ГЕРБ. Така ще направят още по-трудно формирането на евроатлантическо мнозинство след изборите, а може и тайно да се надяват да си прокарат път към ново съвместно управление с партиите на промяната. Отделен въпрос е доколко политическият контекст ще го позволи.      

Разбира се, ПП-ДБ дават поводи за такива кроежи с недоволството си срещу Главчев и конкретно срещу номинацията на Митов. Нека преди да хвърлят камъни да си спомнят, че самите те предложиха кабинетът Денков да остане като служебен. Нима той не беше политически оцветен? Нима в него нямаше заместник-председател на политическа сила в лицето на Асен Василев? Хайде малко повече отговорност и

 по-малко партизанщина

Хубавото на сегашната ситуация е, че отново втвърдява разделителната линия между евроатлантизма и слугинажа пред Кремъл. А кандидатурата на Митов ясно ще покаже кой къде се позиционира.  

Сподели:

Радев със 121 депутати и редовно правителство?

Такова единодушие между ПП, Възраждане и Доган може да се постигне само, ако има руска заповед, а Радев им е обещал големи порции от служебните министерства

Вземете се в ръце – нужна е коалиция срещу политическата бесовщина!

На българския парламент трябва да пише: „Разединението прави безвремието“

Радев и прокситата му бутат България към сивата зона

Популисти, путинисти и евроскептици навлизат в управлението през вратата, която Продължаваме промяната отваря