24 Ноември, 2024

​Д. Гяуров: България е лесна плячка на руските интереси, бъркаме русофилството със слугуване на Москва

​Д. Гяуров: България е лесна плячка на руските интереси, бъркаме русофилството със слугуване на Москва

Чисто национално предателство е, ако допуснем БТК-Виваком да отидат в ръцете на подставени лица на режима на Путин

Русия се опитва да се възползва от елементарната българска политическа лакомия, казва пред Faktor.bg бившиятдиректор на Националната разузнавателна служба

Димо Гяуров е магистър по право. Депутат в 37-то и 41-то Народно събрание. От 1997 до 2003 година е директор на Националната разузнавателна служба, а от септември същата година е извънреден и пълномощен посланик на България в Будапеща.

Интервю на Анелия Димитрова

- Г-н Гяуров, през последната година значително се засили активността на групи, които пренасят кремълската пропаганда в България - Атака, която стана крайно русофилска, православна, започна да се бори за мир и да заплашва с война.  До каква степен можем да направим връзка между тези прояви и така наречената „хибридна война”, която видимо Русия води в защита на своите цели?

- Темата за хибридната война е доста по-широка и тя обхваща поведението на про руските сили не само на територията на България, но и при формирането на общественото мнение, както в самата Русия, така и в източноевропейските страни. За никого не е тайна, че Русия отдавна се е специализирала в едно твърде успешно промиване на мозъци, което пък „прелива” и в някои български медии, които лесно стават подвластни на тези действия.

Що се отнася до „Атака”, спомням си, че още преди години, когато се спореше около генезиса й, само една много малка група застъпвахме тезата, че тя изобщо не е ултрадясна, а е ултралява партия, създадена с руски капитали, която рано или късно ще започне да обслужва руските интереси в България. Така че, по тази линия, аз не виждам абсолютно нищо ново.

Естествено, че за тези цели се използуват и темите за панславизма, общата вяра, близостта на езика и културата... Струва ми се наложително най-после българското общество да поумнее и рязко да разграничи отношението си към близкия и приятелски руски народ от действията на руското самодържавие, поставящо под заплаха националната ни сигурност.

- Разбират ли българските политици колко голямо е това влияние, това проникване в обществото ни?

- Трудно ми е да преценя в цялост доколко факторите, които би трябвало да са наясно с конкретната ситуация и със степента на заплахата са на ниво. Мисля, че разузнаването е наясно. Оттам нататък нещата опират до адекватността и компетентността на държавното управление, защото едно е да се идентифицира заплахата, друго е да се удари камбаната за това, съвсем друго е онзи, от когото зависи да предприеме правилните мерки.

Страхувам се обаче, че опасността е сериозна, че тези действия на Русия са насочени далеч напред във времето и ще имат дълготраен ефект върху обществените настроения и у нас, косвено и в европейските държави, а накрая не е изключено да постигнат заложената цел – несигурност у европейците и дестабилизиране на единството на ЕС.

- Все повече остава усещането, че руската пропаганда силно е повлияла на обществените нагласи...

- Това не е трудно. На първо място в България има традиционно добро възприемане на руския народ и сериозно бъркане на руснака с руската държавност, с руското ръководство. От друга страна, още от времето на социализма, не е тайна за никого, Съветският съюз имаше своя агентура за влияние у нас. От тогава тя е отглеждана, хранена и до ден днешен извършва онова, за което е създадена. Нейни зони за влияние са политиката, икономиката, медиите, формирането на общественото мнение. За съжаление, не е тайна, че и част от журналистите в България, особено от по-старото поколение, имат подобни връзки и зависимости. Струва ми се, че това очертава достатъчно благоприятна почва и обосновава наличието на силни предпоставки за проникването на такова влияние.

За влияние се ползват руски медии, жълтеникави западни медии с неясен авторитет, правят се препечатки у нас, активират се български политици. Неслучайно стана дума за „Атака”.

Ето, вижте приказките, че България, заедно с останалите страни-членки на НАТО се готви за война срещу Русия. Че тук се подготвят военни бази, складират се боеприпаси. Серия от глупости, които обаче - можете да бъдете убедени, в съзнанието на немалко хора ще възпроизведат желания ефект да създадат чувство за несигурност и страх, оттам - недоверие към правителството, НАТО и Европа.

- Според Вас, тези твърдения на политиците от „Атака” само с характерови особености ли могат да се обяснят?

- Съмнявам се, съмнявам се. Като наблюдавам с каква последователност се правят, все повече си мисля, че това е проява на конкретна политика, целяща постигане на целенасочени внушения.

- Има ли у нас кремълска пета колона?

- Кремълската пета колона си я има отдавна. По-рано дори и в ЦК, в Политбюро, и в целия държавен апарат по времето на социализма. Това беше същата тази агентура, която споменах, руските зетьове, кадри на МГИМО... Защо да я няма към ден днешен? Щом Москва я „отглеждаше” по времето на „братската комунистическа партия на България”, то какво да кажем към днешния ден, когато можем да сме сигурни, че Русия не гледа с много добро око на натовска България, член и на ЕС. Няма причина тази пета колона да не е запазена и доразвита.

- Как ще коментирате информацията, че на близо 5 милиона души държавни служители е забранено да посещават и почиват в България? Това действие ще има и икономически ефект и се питам дали се прави съзнателно, а не само заради кризата с Украйна.

- Да, освен, че това е поведение като към потенциална противникова страна, то има ясната цел да окаже сериозно влияние върху българската икономика, цели ефекта на обратна мярка, спрямо икономическите санкции, предприети срещу Русия от ЕС и САЩ.

- Има ли важни политически събития през последните години, в които пряко или косвено прозира руският интерес, според Вас?

- Аз бих откроил „Южен поток” като проект, който носеше абсолютно всички белези на стремежа за икономическо и политическо влияние. Икономическо-защото целеше окончателно да загроби България в зависимостта й от Русия, а политическо, защото за никого не е тайна, че бяха „нахранени” определени български политически и олигархични структури, които трябваше да извлекат дългосрочни ползи от реализацията на проекта. По този начин пък тяхната зависимост от Русия щеше да бъде също напълно гарантирана.

- Правителството на Орешарски това ли трябваше да изпълни, затова ли трябваше да остане на всяка цена на власт?

- Вероятно, да, макар, че моето виждане е малко по-широко. Не е само това правителство. Смятам, че доста политици от различни цветове бяха сериозно ангажирани с реализацията на проекта и предполагам, че Москва се опитваше да се възползва от елементарната българска лакомия, политическа лакомия.

- Как ще коментирате така наречената сделка за едно евро и придобиването на БТК-Виваком, по отношение на националната сигурност?

- Заплахата е пряка. Този, който придобие „пийпълметрията” и Нурдс - основната компания занимаваща се с разпространението на сигнала на националните телевизии, той придобива изключително сериозно влияние върху медиите, оттам и върху общественото мнение в България. Ако същият сложи ръка и на основния телеком, където забележете се намират и стратегически комуникации, нещата стават страшни. А ако допуснем това да отиде в ръцете на подставени лица на Москва, си е чисто национално предателство. Но дори и да не се реализира сделката „за 1 евро”, телекомът пак е под заплаха. Известно е, че руската Външнотърговска банка държи в него тридесет и няколко процента. От друга страна оказва се, че Цв. Василев е заложил срещу кредит пред същата банка други 40% и падежът предстои. Въпрос на броени дни е ВТБ да придобие мажоритарния пакет от над 70% във Виваком. А за никого не е тайна тясната връзка между Внешторгбанк , КГБ и днешните руските служби.

- Внешторгбанк има и 10% в КТБ…

- 9.9, ако трябва да сме точни.

- Внешторгбанк, опрости близо 500 милиона дълг на Константин Малофеев, за когото се говори, че всъщност е купувачът на ТВ7, и то заради неговата „гражданска позиция за Украйна”. Не стават ли прекалено много съвпаденията, не заприличваме ли на Виена от времето на Студената война: прекалено много съмнителни хора, капитали, неясни връзки…

- Сравнението с Виена е повече от удачно. Но, не знам дали защото много се разшумя около въпросния господин, не той е формалният купувач на ТВ7. Действително, обаче, фактът, че му бяха опростени тези милиони доказва сериозната ангажираност на руската държава с хибридната война и с участниците в нея, защото господин Малофеев е активен участник във финансирането и организирането на бойни групи в района на Донецк.

- На фона на всичко, което говорихме досега, очаквате ли някакви опити за дестабилизиране на правителството преди изборите?

- Не бива да се изключват подобни опити. Нека да не забравяме, че отколешен метод за въздействие върху българското вътрешно-политическо и икономическо положение е газовото кранче на Москва. Тя периодично си играе с доставките на газ. Очаквам и за напред да пречи на опитите на българското правителство за диверсификация на тези доставки.

От друга страна, неприятно ми е да го кажа, но ние сами създаваме предпоставки да бъдем лесна плячка на руските интереси, защото твърде много хора, отново казвам, бъркат русофилството със сляпото слугуване на Москва.

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация