24 Ноември, 2024

​Ген. Решетников: Радев може да изиграе роля за независимостта на България от ЕС и НАТО

​Ген. Решетников: Радев може да изиграе роля за независимостта на България от ЕС и НАТО

Нинова ми каза: Радев е интересна идея

България да се върне в България, Русия в Русия и тогава двете страни ще бъдат по-близки и от съветско време, казва бившият разузнавач и шеф на Руския институт за стратегически изследвания в разговор по „Свободна зона” на ТВ+

Интервю на Георги Коритаров

Коритаров: За улеснение ще говорим на български. Добър вечер, Леонид Петрович.

Решетников: Добър вечер.

Коритаров: У нас през последните дни сериозен интерес придобива темата за руското разбиране, за руската концепция за консервативна революция. Върху какво точно е построена руската концепция за консервативна революция?

Решетников: Аз ръководя институт, който е към администрацията на президента на руската федерация и той се занимава с анализ на процесите във всички европейски страни, с процесите, които вървят там. Вижда се, че има тенденция в Европа за засилване на консервативните сили или както казваме ние по-точно в Русия на традиционалистки сили. Тази тенденция се увеличава през последните две-три години. Какво значи за нас традиционалистки сили – това се тези, които издигат като основа – вяра, традиция, отечество, семейство и частна собственост. Тези неща са традиционни за развитието на Русия и други европейски страни. Ние искаме различна посока от тези два пътя, които през последните 100 години бяха натрапени на Русия – либерален и комунистическият път.

Коритаров: Искам да вметна един въпрос – тази концепция за традиционалистка революция, виждате ли потенциал за такава революция и в зоната на Източна Европа и по конкретно на Балканите и в България?

Решетников: Да, виждаме, например в Унгария тя се реализира почти, а в България има такава тенденция. Когато гледахме изборите за президент в България, забелязахме че на втория тур за Радев гласуваха не само БСП, а и много хора от ПФ, от десните, от РБ. На Радев цялата му кампания беше близка до тази посока и правеше акценти върху традиционни за българите неща, по-малко идеологически концепции. Все пак говореше за традиционни ценности на българския народ. Това говори, че и в България има такава тенденция.

Коритаров: Искрено ли е посланието на човек като Румен Радев, на човек като Корнелия Нинова, за която разбрахме, че още през август сте разговаряли в Москва и тогава е даден импулс за такова традиционалистко говорене, но искрени ли ви се видяха те?

Решетников: В Москва не сме говорили с Нинова, а в София. Говорихме през лятото. Тя каза, че Радев е много добра кандидатура, това е всичко за което говорихме, нямаше други коментари.

Коритаров: Чакайте, това в София ли стана...?

Решетников: Доколко искрено говори г-н Радев, трябва да видим сега. Сега той ще стане президент. Но, ако той говори, значи това е потребно, това трябва за народа, това трябва за настроенията. Той отговаря на настроенията, затова говори за тези неща. Може би е искрено. Аз се надявам, че е искрено. Не зная. Ние не се познаваме с г-н Радев, в Русия никой не го познава. И г-жа Корнелия Нинова също малко хора тука познава, тя неотдавна стана шеф на партията. Но той избра тази кампания, значи разбра, че това отговаря на настроенията на българите.

Коритаров: Нека да задам въпрос, не се ли учудихте, вие, все пак сте свързан с дългогодишна служба в разузнаването, не ви ли прозвуча несериозно тезата, че г-жа Нинова не познава добре г-н Радев, но смята, че ще е добър президент?

Решетников: Първо аз вече не служа, 8 години не съм в разузнаването. Това е първо. Аз я заварих в този момент, когато започна обсъждането на тази кандидатура. Това е естествено. Аз бях на почивка в България и говорих с няколко лидери на няколко партии, и обсъждахме. Някои от тях знаеха за г-н Радев, някой не знаеше нищо. И тя ми казва: „Още не знам. Но това е интересна идея“. Добре. Виждам, че това е естествено, няма нищо противоречиво...

Коритаров: Интересна идея, значи някой ѝ е дал идеята...

Решетников: ... ако би било това през септември, или октомври, или ноември миналата година, това би било учудващо, но това беше през лятото. Май, че през август месец, ако не греша.

Коритаров: Кажете ми тази традиционалистка концепция, за която говорим сега, т. нар. консервативна революция, според вас може ли да е елемент от възможност за сближаване на Русия и западния свят, които дълго време имаха сериозни противоречия?

Решетников: Вижте какво, ако този елит в Западна Европа, който се сформира под влияние на либералните сили в Съединените щати, ако той завършва своята кариера, аз мисля, че това става (засмива се), това става вече. Няма перспектива, нито за хора от типа Оланд, или Меркел, или други, тези хора – бюрократи с либерални ценности, за които непрекъснато говорят и лъжат целите народи, те вече са за заминаване, както замина г-жа Клинтън, там борбата не е свършена, но тя замина. И те са за заминаване. Идват нови хора. Ще дойдат. В Европа много силно се развива тази тенденция за национално-консервативен, национално-традиционалистки реванш, или не реванш, а революция, както по-точно вие казвате. И в Русия, и Русия така се развива в тази посока. И ние се отказваме от тези концепции на либерализма и на комунизма, и ние се връщаме на историческия път на Русия, на естествения път на Русия. Руският път. И мисля, че в този смисъл, в голяма перспектива ние ще започнем новата страница от нашите отношения с европейските държави. Аз преди няколко дни говорих с лидерите на някои консервативни партии в Европа – между нас няма никакви разногласия, практически никакви. И те казват, че те гледат сега в Москва и се надяват, Москва, че Русия твърдо ще върви по този консервативен път. И това отговаря на настроенията на много хора в Русия. Значи тази перспектива е реална, реална дори в следващата година, може би краят на тази, но 2017-18 година, това ще бъде много перспективно. И аз вярвам, че тези хора, които сега казват, че те са европейци, те заминават.

Коритаров: На няколко места в различни интервюта се подсказва, че се очаква България да даде сигнали за излизане от НАТО и от Европейския съюз. Има ли реалистични основания да се смята така?

Решетников: Мисля, че по-скоро Европейският съюз ще се разпадне (засмива се), отколкото България самостоятелно да излиза от Европейския съюз. Процесите в Европейския съюз са много негативни и тенденцията е много лоша за това.

Коритаров:  А НАТО?

Решетников: НАТО също ще има проблеми. Ще видим политиката на г-н Тръмп, доколко сериозно е всичко това, което говореше по време на предизборната кампания. Трябва да видим. Но САЩ и Европа ги очакват трудни времена. Много трудни времена. България трябва, понеже аз съм един руски българофил и обичам България, не искам България да се окаже последна в тази опашка от страни, които ще излязат на пътя на самостоятелност и независимост, и на пътя на българската идея, а не европейска идея. Аз съм видял, че българският народ е още жив и все пак (хората) не забравят, че те са българи и имат велика и богата история. И разбират, че България е един от носителите на нашата православна консервативна идея.

Коритаров: Как мислите президентът Румен Радев, който беше избран, дали ще се окаже един от инструментите България да тръгне по такъв път на самостоятелен избор, вън от НАТО и вън от Европейския съюз? Очаквате ли от него това?

Решетников: Георги, вижте какво, но ние не познаваме г-н Румен Радев сериозно. Много е сложно това да кажем. Но по време на кампанията той се показа като реалистичен човек, реалистичен мъж, като българин, като патриот, разумен човек. Но ние правим тези изводи само от предизборната кампания. Трябва да видим. Знаете, че политиците винаги говорят едно, а после правят друго. Но засега, ако така продължи, той може да изиграе забележителна роля в този процес. Но все пак ние знаем, че България не е президентска република. Много неща не зависят от президента. Това не е достатъчно. Трябва формиране на едно правителство, което в бъдеще не може да направи такива неща, като да се откаже от „Южен поток“ например, нали.

Коритаров:  Значи разчитате на парламентарните избори. Очаквате парламентарните избори?

Решетников: Да, ние очакваме, че парламентарните избори ще покажат доколко са реални тези настроения, които използва г-н Радев в своята кампания за президент. Парламентарните избори трябва да потвърдят. И аз съм сигурен в това, че ако някои партии играят същите карти – БСП ли, ГЕРБ ли, те ще изгубят. Те трябва да излизат с идеи, които привличат българския народ, защото много хора в България, както показва нашият анализ, не искат въобще да гласуват. Не искат въобще да избират, защото смятат, че тези смени на кабинети нищо ново не дават. Разбирате ли? Затова сега е много интересна подготовката – с каква идея ще излязат тези хора. И аз искам да подчертая, че тези идеи, които г-н Радев изрази, са интересни.

Коритаров: Нещо ще ви припомня. Ваше интервю. За по-бързо ще го прочета на руски. Ето какво сте казал миналата година. Въпросът на журналиста гласи: „Ако страната ни вече изпадна в световна изолация, заради присъединяването на Крим, защо не играем вабанк на югоизток? Колко можем да лицемерничим?“ Вашият отговор: „Да играем вабанк според мен е рано. Ние не дооценяваме информираността на нашия президент, който знае, че в Европа вървят някои скрити от странични погледи процеси, те дават надежда, че засега можем да отстояваме интересите си с други методи и средства“. Това интервю е дадено 1 година преди Брекзита. Имахте ли информация, че ще се стигне до Брекзит според вашите анализи и очаквахте ли редица други неща, които се случиха?

Решетников: Да, нашият институт много добре работи. (Смее се). Анализът е много добър. С „Брекзит“ не сме сгрешили. И с други някои неща. „Вабанк“ значи война...

Коритаров:  ... Да, да, да, много добре разбирам.

Решетников:  Ще търсим други неща, ще търсим други методи.

Коритаров:  За какви процеси в Европа имахте информация, г-н Решетников?

Решетников: Знаете ли, информация имат специалните служби, разузнаванията. Нашият институт анализира информацията, която получаваме от западните средства за масова информация – от телевизия, от вестници, от списания и тъй нататък. От наши срещи с политолози, с политици. Ние анализираме процесите.

Коритаров: Открити източници, те са много ценни.

Решетников: Да, да, да, този институт работи с открити източници. Как работи разузнаването сега аз не знам, но предполагам, че много добре.

Коритаров: Добре, не знаете как работи разузнаването, но има едно много странно съвпадение, указът на...

Решетников: Казвам сега, сега не знам как работи.

Коритаров:  Ясно, разбирам. Указът на г-н Путин за вашето освобождаване от 4 януари, като директор на руския Институт за стратегически изследвания идва няколко дена след опита за преврат в Черна гора, да търсим ли логическа връзка?

Решетников: Да. Има много елементарна връзка за съжаление. За съжаление аз навършвам 70 години. На тези години човек не може да заема държавни постове, разбирате. Затова сега отивам на свободна работа. Само това. А какво става в Черна гора – нямам никаква връзка. Сега казвам на нашата телевизия: „Да, точно така, аз исках да убия президента Джуканович, седях в един храст с пушката, но не можах да попадна, да улуча, разбирате...“ Това са глупости. Навършвам 70 години. За жалост.

Коритаров: Г-н Решетников, извинявайте много, но Ким Филби е бил горе-долу на вашите години, когато се жени за 30 години по-млада жена в Русия. Така, че 70 години не са толкова много. Това го вметвам просто, за да си подобрим настроението.

Решетников: Благодаря, но искам да кажа на своите български приятели. Аз ще продължавам да работя в интерес на нашия президент, само в друга форма. Формата няма някакви формални рамки, защото казвам не мога като 70-годишен да бъда на държавна работа.

Коритаров: Сега накрая ще ви върна към периода, в който сте работил в разузнаването. 1990 година може би сте бил в България. Какво си спомняте за създаването на Движението за права и свободи? Имате ли приятели в това Движение?

Решетников: Не, аз приятели нямам. И аз дойдох в България през 1991 г. Вече Движението беше създадено. Аз повече приятели все пак имам в български партии. Не в партии на националното малцинство. Имам познати някои български турци. Но политически нямам никакви връзки.

Коритаров:  А като политически инструмент, такъв тип партии, интересни ли са от ваша аналитична гледна точка?

Решетников: В Русия ние не можем да създаваме такива партии по Конституция. Не знам, много е интересно. На моя поглед тази партия ДПС и г-н Доган - като знамето на ДПС, те все пак станаха истински български граждани. Аз ги виждам като патриоти много често. Много често излизат като патриоти. Другата партия е друга, да, турска. А тази партия и г-н Доган много често се понасят като български патриоти. Това е много важно. Ние също така искаме нашите татарски, чувашки и други граждани също да бъдат руски патриоти. И те често излизат също като руски патриоти. Но ние нямаме такава партия. Това е ваш експеримент, ваш опит. Не знам доколко е успешен, но все пак на моя поглед ДПС гледат на България като тяхната родина и не гледат много често зад граница.

Коритаров:  Какви са вашите очаквания и надежди за България, като финал на този наш разговор?

Решетников: Надеждата е България да стане България. България да се върне в България. Българите да се върнат в България. Не ни интересува въобще западната цивилизация. Мен ме интересува България като България. И българите като българи. Не националисти, а българи. Както бяха хиляди години. В това ни интересува България. В това ни интересуват и Сърбия, и Гърция, и всички други страни. Не ни интересува ранчо в Пирин, интересува ни българинът в Пирин, разбирате ли, в Родопите. Това е надеждата. Русия да се върне Русия, България да се върне в България. Тогава отношенията ни ще бъдат много по-близки, отколкото и в съветското време, и в постсъветсткото време, разбира се. Много по-близки.

Ако ние – и руснаци, и българи, и гърци, ако ние станем българи, гърци и руснаци, а не български французи, руски американци и тъй нататък. Това е идиотщина. Това е борба с Бога. С Господ наш. Това е борба, това е богоборчество. Господ ни създава руснаци, българи, сърби, гърци и ние такива трябва да бъдем. Това е нашата идея – ние да бъдем българи, да бъдем руснаци. Тогава перспективата е много хубава, много хубави ще бъдат отношенията. Не, както говорехме по-рано: „Съветският съюз и Великият брат, едноличните времена“. И не, както ние сега казваме винаги: „Братушките ни предадоха“, не – тогава ще бъдат истински отношения на две близки страни, които се гордеят, че са българи, че са руснаци и в това време разбират, че без нашите отношения ще ни бъде лошо.

Извинявам се за българския език, нямам практика честа. Правя грешки, но казвам, че България е нашата родна, любима страна, и мила страна. Да живеят България и българският народ. Много поздрави на всички.

ЧУЙТЕ ТУК цялото интервю на Георги Коритаров с анализатора на Кремъл ген. Леонид Решетников. Публикува се с разрешението на автора.

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация