Държавата не бива да допуска спорове като този между Пеевски - Василев да се превръщат в заплаха за финансовата система
Орешарски е добре подготвен икономист, но сега ще си измият ръцете с него, казва пред Faktor.bg финансистът
Венцислав Димитров е роден през 1945 г. в София. Завършил е „Международни икономически отношения“ в УНСС. Депутат от СДС във Великото народно събрание и 36-ото НС. Народен представител и в 37-ото и 38-ото НС, съответно от коалиция Народен съюз и ОНС. Един от учредителите на НДСВ. През 2001 г. е и водач на листата на НДСВ в Разград, но е изваден оттам заради данни, че е бил свързан с ДС. Икономически съветник на президента Георги Първанов.
Интервю на Ива Оприкова
- Г-н Димитров, защо през 2014 г., ни връхлетя нов банков грабеж, а кризата от времето на Жан Виденoв сякаш се повтаря?
- Истерия имаше само за няколко дена, но тя е показателна за нерешените или по-скоро недобре решените проблеми в банковата ни система. От 25 години насам винаги съм поддържал тезата, че собствеността на една банка не трябва да бъде концентрирана в ръцете на един човек или една фирма или две. Когато едно лице определя решенията на една банка винаги съществува изкушението той да пренасочи привлечения паричен ресурс в собствен интерес към негови или свързани с него субекти или фирми. Какъвто и строг надзор от БНБ да има, мажоритарният собственик винаги ще намери вратички как да го заобиколи. Най-добрата гаранция срещу това е да няма мажоритарен собственик на банка, а собствеността да е разпръсната между поне 10 – 20 различни субекта. Никой от тях без съгласието на другите собственици няма да може се разпорежда с чуждите пари в собствен интерес. За съжаление това не можа на стане на времето, но не стана и сега. Тази концентрация на банковия капитал дава възможност за преплитане на политически и бизнес интереси и за изкуствено предизвикване на подобни кризи, въпреки добрата капитализация на банките като цяло.
- Могат ли такива атаки, свързани с банковата система, да разклатят валутния борд?
- По-скоро обратното е вярно – валутният борд дава възможност за по-добра защита на банковата ни система. Валутният борд може да бъде разклатен единствено от политиците и то при изрично тяхно желание. Въпросът трябва да се зададе иначе – имат ли политиците или някои от тях – тези с по-голямо влияние, амбиция да клатят борда, да създават паника и страхове у хората с цел да вземат повече гласове, за да се доберат до държавното кормило?
- В дъното на тази паника е и тоталното недоверие на българина в държавните институции. Покрай банковата суматоха се видя, че още има заинтересовани да пробият борда. Възможно ли е?
- Заинтересовани да пробият борда са пишман бизнесмените, които са затънали в дългове. Заинтересовани може и да са онези политици, които искат да ловят риба в мътна вода. Няма такова тотално недоверие у населението. Показател е непрекъснатото повишаване на размера на депозитите на населението. Не че са кой знае колко като размер на човек или като пропорция към брутния продукт. Но при ниския размер на държавните и други пенсии, това е един път за осигуряване на старините на хората. Затова и са склонни да се поддават на паника.
- Адекватно ли е обявеното одържавяване на КТБ? А какво ще стане, ако на 21 юли още хора си изтеглят пари от банката?
- Отстрани не може да се каже. Дори да е направено малко късно, е по-добре от нищо. Ако надзорът е действал своевременно, то лошите кредити ще са ограничени. Ако е позволил те да се трупат, БНБ трябва да изпълни функцията си и да измисли подходящ изход. При всяко положение депозитите трябва да бъдат защитени в пълен размер. Сигурно тегления ще има още, но това в преобладаващата част ще са трансфери за други банки. Парите ще останат в банковата система. След намаляване на лихвите по депозитите в тази банка обаче, новите собственици трябва да потърсят може би нови, по-атрактивни депозитни продукти, за да задържат старите си вложители, ако искат разбира се.
- Каква е вашата прогноза? Как ще завърши шумната раздяла между банкера Цветан Василев и депутата Делян Пеевски? Двамата държат в ръцете си съдбата на хиляди работещи в банки, дружества, медии....
- Не познавам нито единия, нито другия, а още по-малко техните отношения и за какво спорят. Държавата обаче не бива да допуска подобни спорове да се превръщат в заплаха за финансовата ни система, нито пък политиците да използват подобни ситуации за тяснопартийните си интереси.
- Как оценявате действията на правителството в конкретната ситуация?
- Много трудно е едно правителство да работи без солидна политическа подкрепа. Това на Орешарски е точно такова и сигурно му се налага да лавира между интересите на тези, които го излъчиха.
- Като финансист как гледате на това фриволно говорене за клатещи се бордове, фалит на държавата от българския политически елит?
- Много години държавата ни е била в доста по-тежко състояние, но не е фалирала. Говоренето не е фриволно, то е точно насочено към предстоящите избори – ако не ме изберете сте загубени – вие и парите ви.
- Политическа нестабилност и икономика в депресия - комбинацията ще се окаже ли смъртоносна за държавата?
- Политическата нестабилност идва от това, че хората не знаят за кого да гласуват, не знаят кой ще им защити интересите и как. А тук и вие всявате страх у хората като говорите за смърт на държавата.
- Чуват се противоположни оценки за премиера Пламен Орешарски. Успя ли той да покаже експертния си капацитет?
- Пламен е добре подготвен икономист, но за себе си пое твърде голям риск да ръководи правителство без необходимата политическа подкрепа. И сега искат да си измият ръцете с него.
- Спомням си добре един епизод от биографията ви и опит да изхвърлите проекта за бюджет, подготвен от Жан Виденов от прозореца на НС. Днес в края на мандата на това правителството се чуват вопли за актуализация, но дори не могат да се съберат в парламента. Кой трябва да сложи край на този хаос?
- Хаос в бюджета имаше през 1996 г. Тогава две трети от него се използваха за плащане на лихви и почти нямаше държава. Сега ситуацията е много по-добра. За здраве например се харчат многократно повече пари оттогава и въпреки това те все повече не стигат, а претенциите растат. Но страната не може да отделя примерно 15 или 20% от брутния продукт за здраве. Актуализацията на бюджета винаги е задача на управляващото мнозинство, а не на малцинството. При един нов парламент е естествено да има такава. По-добре е тези, които ще искат да влязат в новия парламент и особено ако искат да управляват, да се стегнат и да подготвят управленска програма, която да предложат на гласоподавателите.
- Кой от премиерите на прехода бихте посочили вие за най-смелия реформатор?
- Преход е да тръгнеш от точка А и да стигнеш до точка В. Той отдавна се извърши. Социализъм като преди отдавна няма и няма да има. Сега накъде вървим – ще кажат някои към Европа. Но и там се лутат и се питат, а сега накъде. Премиери не бих посочил – никой не се е отказа от партийните си интереси, за да прави това, което трябва. До голяма степен отвън ни беше казвано какво да правим и как да го правим и то не по най-добрия начин за нас. Даже скъпо ни излезе, но някак си оцеляхме и продължаване.
- Защо само Доган и Първанов оцеляха от стадото на политическите динозаври, с какво превъзхождат всички вас, лидерите от прехода?
- Изглежда гледат по-далеч от другите.
- Вие бяхте от романтичната вълна на СДС, а сега политиката се превърна изцяло в бизнес. Защо? Практикува ли се въобще политика в България, защото прилича повече на надлъгване и плашене?
- Това, което недооценихме тогава е силата на парите, на интереса. И никой отвън не ни помогна да го разберем добре. И затова корупцията се настани трайно в обществото ни.
- Има ли шанс за нова десница и какво бъдеще предричате на Реформаторите и ГЕРБ, определили себе си за десни?
- Аз не знам какво искат да реформират тези реформатори. Знам, че искат да влязат в парламента, но защо искат не е ясно – заради десетина депутати ли? Не виждам и нещо дясно в ГЕРБ
- Раздялата ви с политиката може ли да се приема като бягство от днешния политически елит, разграничавате ли се от него? Политиката за вас затворена страница ли е? Могат ли да ви изкушат с ново предизвикателство?
- Всяко нещо с времето си.
Още от Интервю
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа
Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън