24 Ноември, 2024

​Веселин Вучков: ДАНС е вредна за сектор "Сигурност", ползват я като олигархична бухалка

​Веселин Вучков: ДАНС е вредна за сектор "Сигурност", ползват я като олигархична бухалка

Преди края на новото разследване за „Лясковец” главният секретар на МВР и шефът на спец отряда трябва да се оттеглят по морални причини

Закон за тайните служби ще бъде една от първите ни задачи в следващия парламент, казва пред Faktor.bg експертът по сигурност

Веселин Вучков е доцент по наказателен процес и доктор по право, бивш зам.-министър в МВР (2009 – 2013) и депутат от ПГ на ГЕРБ (2013 – 2014). Кандидат за народен представител от ПП ГЕРБ в 24-ти МИР (София) и 10-ти МИР (Кюстендил)

Интервю на Мая Георгиева

- Г-н Вучков, вита е ли още в МВР духът на Цветлин Йовчев чрез новия закон за институцията, приет силово в последните дни на предишния парламент от БСП и ДПС?

- Пропускате решителния принос на Атака, които осигуриха кворум, за да се преодолее ветото на Президента върху този закон. Те носят солидарна отговорност за недоносчето „нов закон за МВР“, без тях този закон нямаше да го има! Да, последиците от този нормативен акт са вредни и вътрешният министър Бакалов не може да ги преодолее. Първо, законът предвиди нови огромни разходи, а липсва финансова обосновка; нещо повече – финансовият министър доц. Чобанов писмено ни предупреди за това в НС. Но за министър Йовчев явно това не е важно. Искам за всички служители на МВР да стане ясно, че дефицитът в МВР към края на годината ще е 200 млн. лв., а за ноември и декември няма пари за заплати. Служебният министър ще подготви промяна в бюджета, така че следващият Парламент да вади горещите картофи! Второ, новият закон умишлено бе написан така, че цялата кадрова политика да е в ръцете на главния секретар. Това са капани пред следващите министри: каквото реши главният секретар, министърът ще трябва да го търпи. Какви политики на реформи и приоритети ще води министърът, когато не може да сформира екипи?

- От ГЕРБ предупреждавате, че една от първите ви задачи в сектор сигурност е отмяната на новия закон за МВР и отстраняване на главния секретар Лазаров, можете ли да посочите за трите месеца, през които този закон се прилага, къде се прояви негативното му действие, как блокира работата на министерството?

- Промяната няма да се прави заради сегашния главен секретар, а заради отнето правомощие на Президента. Решени сме да възстановим възможността Президентът да назначава главния секретар по предложение на МС, защото това е добре работещо решение през последните 25 години заради балансиращата му функция. Ще прокараме идентично решение и за председателя на ДАНС. Така ще предотвратим рецидиви по аналогия със случая „Пеевски“. Конкурсното начало задължително трябва да се възстанови в МВР, както и да обхване другите служби и агенции в сектор „Сигурност“. Борбата с организираната престъпност отново следва да е ангажимент на МВР. Изобщо: ДАНС няма място в типично полицейските дейности, а следва да се фокусира върху контра-разузнавателния си профил. Освен това никой не разбра аргументите защо Националната полиция се „раздвои“ на Криминална и Охранителна полиция, така че там промяната също е наложителна…

- Един от най-големите гафове в МВР – кървавата драма в Лясковец, отново излиза на преден план – майката на убитата барета започна свое разследване, защото не вярва в заключенията на министерството, а стрелецът Петко Петков и майка му са внесли иск в Страсбург срещу България за нарушени граждански права – ще научи ли обществото истината, прикрита ли е вината на главния секретар и шефа на спец отряда?

- Да, отговорност за този тежък гаф не е понесена. Той лепна незаличимо петно върху МВР и е очевидно, че цялата операция е сбъркана като замисъл и реализация. Дори смятам, че не е нужно да се чака краят на едно разследване, за да се оттеглят главният секретар и шефът на СОБТ по морални причини. Щом това не се случи, отговорността се пренесе върху политическото ръководство, а това не е добър знак не само към обществото, но и към служителите на МВР.

- Експерти констатират, че кризата в КТБ може да блокира държавата, има ли предишното ръководство на МВР участие в нея като бездействие или заемане на страна за определени играчи? Йовчев твърдеше, че от него нищо не зависи, така ли е?

- Да, реална е възможността снежната топка „КТБ“ да връхлети предколедно следващото правителство. БНБ продължава да дължи трудни отговори, например как така след детайлна проверка разреши на КТБ да придобие нова банка дни преди кризата? МВР и другите служби имат отношение, например в ДАНС е бюрото за финансово разузнаване; в КТБ има чужди капитали, така че НРС също би могла да има информация… Но – откровено казано – съм скептичен относно информационните възможности на тези служби, доколкото ежеседмично съм чел техните справки като зам.-министър. Всъщност това е драмата – че информационните и разузнавателните възможности на службите са слаби, твърде слаби, и очакваните реформи трябва да „атакуват“ най-вече този проблем, а не да правим реформи заради самите реформи! А що се отнася до ДАНС, мнението ми е категорично още от създаването й през 2008 г.: съществуването на тази агенция в подобен вид не само не помага на държавното ръководство, а внася дисхармония и вреди на целия сектор за сигурност, включително и чрез ползването й за олигархична бухалка!

- Купуването на гласове ще бъде най-голямото предизвикателство и на тези избори, получава се обаче странен парадокс, както при бизнеса с наркотици – все хващат дребни дилъри; има ли МВР ресурса да залови важен политик, за когото се купуват гласове?

- Проблемът с контролирания и купен вот се „ражда“ от партиите и поради това те са главни „виновници“, а не МВР. Контролираният вот съчетава разноцветни интереси: икономически групировки, политическа власт, престъпност – всичко е преплетено! Апелирам повече граждани да гласуват, така ще намалим влиянието на купения вот! А иначе за МВР … Естествено, че може да реагира, но само при наличие на свобода и закрила за местните полицейски шефове. През пролетта на 2013 г. бе разплетена цялата схема за купуване на гласове във варненско: поръчители, подбудители, помагачи, веществени доказателства. И вместо награда, шефът на областната дирекция получи уволнение…

- Посочете три ефикасни мерки, които служебното ръководство на МВР може да приложи за ограничаване на изборната търговия?

- Силна превенция, рокади на полицейските сили непосредствено преди изборния ден, закрила на полицейските началници и техните шефове, работещи по престъпления, свързани с изборната търговия.

- Кои са приоритетите в сектор „Сигурност”, които ще отстоявате в новия парламент?

- Всички имаме един исторически ангажимент, който стои неизпълнен – в България разузнавателните служби работят без закони! А това е ситуация, която лично за мен се превръща в непростима!!! Имаме и морален дълг към „бащите“ на съвременната демокрация като бай Милан Дренчев, Никодим Попов, д-р Дертлиев и много други! Помните ли с какъв патос депутати от Великото народно събрание през 1990 г., лежали дълги години по затворите, призоваваха следствието да се отдели от МВР? Защото те бяха изпитали на гърба си какво значи да манипулираш едно разследване и да накажеш някого само заради убежденията му! И Конституцията отдели следствието от МВР, за да стане част от съдебната система… Но, питам: какво стана със службите: НРС, НСО, военно разузнаване? Нищо! Те си тънат в едно нормативно безвремие, подчинявайки се включително и на укази на Държавния съвет! Тук вина има и Брюксел, защото преди приемането ни в ЕС „разнищи“ от дисекции съдебна власт и полиция, но за службите за сигурност – нито дума! И сега е така! Това положение не може да се търпи, защото то е вредно за държавното ръководство, което ползва тяхната информация, вредно е за самите служители, вредно е за цялото общество. Подготвили сме проектозаконите с подробни мотиви и вярвам, че политически и професионален консенсус по тях можем да постигнем в следващия парламент. Разбира се, закони за службите трябва да има, но паралелно с реформи. И тук сътрудничеството с Комисията по досиетата е задължително, за да се отърсят службите от сенките на своето тоталитарно минало. Например ние от парламентарната група на ГЕРБ ще настояваме всички кадрови назначение в МВР, ДАНС и другите служби да стават само след предварителна проверка за принадлежност към ДС. Това не е проява на реваншизъм, а път към нормалността… 41-ия Парламент пропусна своя шанс, но 43-ия трябва да приеме тези закони!

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация