Паметник трябва да построим на крал Милан, обяви ни война три дни преди Великите сили да ни разединят
Мит е, че българската нация щяла да изчезне, чака ни нов възход, казва пред Faktor.bg в деня на Независимостта на България – 22 септември популярният историк и общественик.
Интервю на Филипина Бондокова
- Професор Димитров, 22 септември беше изтрит от празничния календар и паметта на българите от „народната власт” и БКП, днес можем ли да бъдем доволни от нашата независимост?
- Да си говорим откровено, нито една малка държава (а ние след 1878 г. сме такава) реално няма пълна независимост, дори формално да е такава съгласно международното право. Ръководителите й трябва да се съобразяват с мнението на т.нар. Велики сили. Когато не се съобразяват, те са сурово наказвани, както бяхме наказани след 16 юни 1913 г. Не ми сочете Съединението от 1885 г. Такова в крайна сметка няма – с Топханенския акт от 4 март 1886 г. Източна Румелия остава в правния мир, само дето за неин шеф през 5 години се назначава българският княз. Тогава имаше щур исторически късмет – веднъж, че не обявяваме независимост и съединяваме на практика две области в Османската империя, от което тя не губи нито квадратен сантиметър, и второ ни напада Сърбия, което обръща европейското обществено мнение на 180 %. Паметник трябва да построим на крал Милан някъде към Сливница. Великите сили се готвеха на конференция да ни разединят на 5 ноември, но той ни нападна на 2-ри.
- Защо за 106 години независимост не успяхме да построим страната на своите идеали?
- Защото „потънахме” във войни за национално обединение и вътрешни граждански войни, вместо да насочим ресурси и усилия за развитие.
- В кой период от цялата ни история сме били най-независими?
- Когато България е била велика европейска сила. Това е периодът на Първото българско царство и част от периода на Второто българско царство.
- Кой е българският национален идеал днес?
- Националният идеал днес не може да бъде друг освен: живот в мир и висок жизнен стандарт. Това не може, разбира се, да стане без икономическа мощ и авторитетни държавници, милост към страдащите и т.н. Иначе без войни реализирахме стария национален идеал: „България на три морета” на 300 %. България днес е на седем морета и два океана.
- Разбрах ви, населихме света, но с какво днешните българи, ще влезем в историята? Какво ще разказва тя от жълтите си страници за нас?
- Е, да оставим на историците да кажат това след „законния” срок – 50-100 години. Ние нямаме право от научна гледна точка да се самооценяване днес. Какво остана от самооценките на монархическа или комунистическа България?
- Ще цитирам от блоговете едно мнение на млад човек: “Безкултурна, необразована и свирепа текезесарска нация. Няма как да има независимост, ако си зловещо прост?”… Това присъда ли е за нас?
- Младият човек да седне да чете и после да раздава присъди. Българската нация е една от най-образованите в света. И в миналото, и днес.
- Като бивш министър на външните българи, казвате, че за решаване на демографския проблем са ни необходими поне 100 000 гражданства годишно, как могат да се постигнат?
- Няма нужда да откриваме „топлата” вода. Преписваме законодателството на Германия и на Унгария и Румъния от 2010 г. По тези законодателства само последните две страни за една година направиха унгарски и румънски граждани по 500-550 000 души от историческата си диаспора. Изявленията на Орбан и Понта са догодина да имат още по толкова. Ние приехме миналата година 4800 българи от историческата си диаспора, която е 3,5–4 милиона души.
- Вашият любим виц е: Пътуват в самолет Обама, Путин и македонският президент Георге Иванов. Самолетът започва да пада, а в него - само един парашут. "Аз трябва да скоча с него, командвам най-голямата държава с 15 000 атомни ракети, кой знае какво ще стане с тях, ако мен ме няма", казва Обама. "Аз ще го взема, защото в момента сме във военен конфликт, кой знае какво ще стане с военните, като ме няма", казва Путин. "Да решим всичко като в демократични държави - с избори", предлага Иванов. След изборите той печели, а Обама пита Путин: "Ние сме трима, а откъде той взе 15 гласа?" Има май тънък намек в този виц. След две седмици са изборите у нас. Кой ще спечели "парашута" според вас?
- Парашута ще спечели ГЕРБ и без тези фокуси. Просто нямат политически съперник в момента, не се тресат като всички други партии (без ДПС) от вътрешни скандали и имат програма с ясни визии за развитие.
- Вие писахте за 10-те мита на македонизма, а кой е най- популярният за нас?
- Митът за това, че българската нация ще изчезне в резултат на демографската катастрофа към 2050 г. Няма да изчезне! Твърде е хубава тази територия, за да остане ненаселена, и то от българи. По принцип историята на всяка държава е низ от стремителни възходи и стремглави падения. Сега сме в период на падение, включително и демографско. Но неизбежно с възходящо икономическо развитие, което при добри управленци неизбежно ще ни сполети, ще има нов възход във всяка една сфера на живота ни.
Още от Интервю
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън
Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин
Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация