Кунева е подмазвачка, плюеше ГЕРБ, а сега иска да и ходатайстват пред ЕНП
Борисов има бъдеще, но да разбере, че не е най-великият, казва доайенът на земеделското движение в България
Интервю на Стойко Стоянов
-Г-жо Мозер, притеснява ли ви, че студентската окупация ескалира и от Ректората вече се премсти пред парламента?
-Не съм изненадана. Когато някой се прави на сляп и глух толкова дълго време, това поведение поражда напрежение. Изумена съм от реакциите и отношението на председателя на парламента Миков към студентите, не може да си позволи един държавник да държи такъв неприемлив език на младите хора. Притеснявам се да не се стигне до по-сериозни сблъсъци. Студентите са чисти, те искат морал, честност, те не искат власт, това трябва да разберат политиците, които са се вкопчили във властта. Младите са омерзени от всички партии, защото са обвързани с финансови далавери помежду си – „халваджията за бозаджията”, както казва народът. Проблемът е, че 24 години никой не е наказан за престъпления и управляващите си развяват свободно байрака. Ако сега политиците не чуят гласовете на младите, те ще се радикализират. Нямам особени илюзии за комунистите, те никога не са склонни да предадат властта с мир. Единственото изключение беше през 1997 г. Тогава, на последния голям поход в София преди да падне правителството на Жан Виденов един млад човек каза: „Този, който е преживял падането на комунистическо правителство, не е живял напразно”. Тогава аз го преживях и няма да забравя тези дни. Николай Добрев направи една огромна жертва, но сега призовавам сина на Добрев - Кирил, който е депутат в БСП и съпартийците му да се вслушат какво казват хората - да дадат властта без кръв. Да видят мизерията, до която е стигнал народът. Но истината е, че хората се страхуват за работата си, за хляба си, вътрешно подкрепят протестите, но ги е страх да излезнат открито. Всъщност така беше и през 1997 г.
-Какъв е комплексът на БСП, че така неистово са вкопчени във властта?
-Проблемът им е, че не виждат друг път и вариант за решаване на проблемите. От друга страна, знаят добре, че хората не ги искат и не ги обичат. Затова стискат властта, както удавник се държи за сламка. Очаквам все пак БСП и ДПС да се проявят като демократи, защото случващото се не създава добър имидж на България. В САЩ България се споменава само покрай скандали, страшно е да не чуваш нищо положително за родината си. Сега виждам, че страната ври и кипи от месеци и дано нещо добро да излезе от този протест.
-Изненадана ли сте от скандала с Христо Бисеров, много от хората край Иван Костов бяха отстранени, но така и до днес никой не знае причините?
- За жалост е така, но аз не съм учудена от този скандал. В ОДС Христо Бисеров беше един от тези, които непрекъснато нашепваха интриги против нас на Иван Костов, настройваше го против партньорите му в коалицията. Костов тогава не разбираше кой какъв е, но по-късно се убеди в морала на Бисеров, след като отиде в ДПС на сигурна ясла. Но в този скандал най-важното е какво ще стане, дали ще се разнищят финансовите нарушения и произходът на парите, ще има ли наказани или пак цялата история ще се покрие. У нас нещата са стигнали до такава критична ситуация, че ако политиците не предприемат създаването на нови закони и нови правила, които да преборят мафията и олигархията и да им конфискуват имотите, просто обществото ще се самоунищожи.
-Вярвате ли, че политическата класа е готова на такива радикални стъпки?
-Трябва да се направи нещо подобно на операция „Чисти ръце”, защото политиката е тотално компрометирана. Само с ясни законодателни инициативи и стриктното им прилагане може да се върне доверието на хората. Страшно е, че най-бедната държава на ЕС се краде поголовно, произвеждат се непрекъснато богаташи, а обикновеният човек се чуди как ще преживее – има ли бъдеще такава държава?
-Каква е вероятността за коалиция на земеделците с ГЕРБ?
-Разговаряме с всички партии от демократичното пространство. Но с ГЕРБ едно сътрудничество в център-дясно е възможно, защото на следващите избори няма да бъде лесно. Но за жалост Реформаторският блок, който аз слагам в кавички, плюе повече по Бойко Борисов, отколкото по БСП. Как тогава да се постигне обединение вдясно.
-Защо не вярвате на реформаторите, та там са много от доскорошните ви партньори?
-Познавам в общи линии тези политици, но не виждам какви реформи са предложили до сега. Странно е и присъствието на Меглена Кунева. Като преговаряща за членството ни в ЕС, тя не защити интересите и това не мога да го подмина. Гледаха просто колкото може по-бързо да подпишат присъединяването, без да защитят националните приоритети. Такъв за мене е въпросът с разрешаването за продажбата на земя на чужденци. Аз не бих се изказвала така категорично и прибързано като нея по тази тема. Първо, трябва да защитим интересите на страната, а позицията на Кунева е просто подмазваческа. Сега иска да става член на ЕНП, мъчи се да си направи лоби. Търси дори подкрепата на ГЕРБ, след като до вчера ги плюеше. Това е крайно неморално. Но освен самата Кунева, аз не приемам подхода на тези реформатори да водят безцелна битка с ГЕРБ, вместо да търсят общ път за победа.
-Защо партията на Иван Костов стигна до тази безпомощна ситуация и сама няма шанс за парламентарен успех?
-Допуснаха много грешки, не търсеха идеологическа основа за съюзяване, а все преследваха някакви други интереси. На последните избори Кастов искаше да се явим заедно, но намеренията му бяха доста коварни. Първо, не ни предлагаше почти никакви избираеми места, просто искаше да ползва марката и името на земеделците, но освен това ни искаше и една огромна сума пари. Поради тези причини земеделците не бяха до ДСБ, но и заради тази политика на Костов партията му стигна до тази ситуация. Аз нямах моралното право да дам съгласие за общо участие, след като не съм успяла да извоювам нищо за членовете си. Но като цяло трябва да е ясно, че ДСБ подцениха хората, демонстрираха едно високомерно отношение и затова им обърнаха гръб.
-За какво бихте критикували ГЕРБ?
-Съветвам ги да не мислят, че са най-великите и най-големите, и да търсят искрено сътрудничество. Борисов си признава сега много от грешките. Той направи и полезни неща, но има трески за дялкане. Трябва да разбере, че не е най-великият. Важен е диалогът с приятелите. Вместо да те предадат, те ще те подкрепят.
-Какъв е шансът на новите партии, които се роят и претендират за гласа на избирателите?
-С голямо недоверие се отнасям към тези формации, особено към тази на Бареков, обвързана е с нечисти хора и интереси. Явно има много пари за партийно строителство, но да знае, че не винаги парите решават всичко. Авторитетът и доверието към един човек са много по-важни от милионите, които се изливат. От контактите си с хората усещам, че доверието към този журналист и политик е сринато.
Още от Интервю
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън
Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин
Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация