24 Ноември, 2024

Проф.Валери Спиридонов, зам.-директор на НИМХ: Август и септември ще са по-хладни

Проф.Валери Спиридонов, зам.-директор на НИМХ: Август и септември ще са по-хладни

През този месец валежите са повече в сравнение с нормите, но нормите също не се случват често

Скоростта, с която средната глобална температура се покачваше досега, намалява

Напоследък САЩ са най-потърпевши по отношение на бедствията

Мнозина преувеличават темпа на глобалното затопляне и топенето на ледниците с меркантилна цел – за да продадат технологиите си


Интервю на Зорница Веселинова

- Месец юли сега „се държи” като есенен, не като летен месец, подгизнахме от дъжда. Коя е причината, г-н Спиридонов?

Същото може да се каже и за юни, ако имате предвид очакването през лятото да има продължителни жеги и да не вали често. Сега валежите са повече в сравнение с нормите, но нормите също не се случват често. Почти за всяко лято може да се каже, че валежите или температурите са под или над нормата. А нормата е тридесетгодишна средна стойност и не е критерий за най-вероятното време. Температурите все пак са летни и, бих казал, по-приятни от тези по време на жегите. Ще отбележа, че дългосрочната прогноза на НИМХ предсказа такова лято. Изобщо по-хладните лета у нас са много.

- Какви са предвижданията за август, най-отпускарският месец?

И август ще е по-хладен и с повече валежи.

- Напоследък есента у нас е по-топла. Такава ли ще е и през 2014?

Очаква се септември да е по-хладен. За другите есенни месеци прогнозата още не е готова.

- В страната ни се наблюдават две климатични зони. Това ли е причината синоптичните прогнози да са по-рискови?

Границата между тези зони е Стара планина. Много често разликата във времето в Северна и Южна България е голяма. Но и край морето времето „се държи” по-различно. Това изисква прогнозата да се издава за различни области на страната. Не може да се каже, че в България ще грее слънце или ще вали изобщо. Що се отнася до сбъдваемостта на прогнозата за различните области, тя е еднаква.

-Трън, Драгоман и Кнежа ли са най-„екстремните” в климатично отношение български райони?

Трън и Кнежа не са арктични области, макар че там са измервани доста ниски температури. Нито пък Севлиево, Грамада, Русе, Ямбол и др. с температури понякога над 44 градуса са тропични градове.

- Британски учени предвиждат, че в Европа следващата зима ще е по-студена заради влиянието на тихоокеанското течение Ел Ниньо. Вашият коментар?

Ако течението Ел Ниньо е силно изразено, вероятността за по-студена зима на Стария континент е по-голяма. Но каква ще е зима 2014-2015 зависи и от други фактори. При Бермудския триъгълник например има разлом, който може да въздейства на Гълфстрийм – топлото течение в Северния Атлантически океан, което влияе върху климата на Европа. Прогнозата за следващата зима у нас ще съобщим в края на този месец.

- Глобално затопляне или глобално захлаждане се наблюдава в момента в световен мащаб? Как ще се отрази на България повишението или понижението на глобалната температура?

Международната програма за изменение на климата отбелязва в доклада си за 2013 г. повишение на средната температура в глобален мащаб. Но скоростта, с която тази температура се покачваше досега, намалява. Така че въпросът остава дискусионен. Аз не съм привърженик на апокалиптичните теории. Както виждаме, сега лятото в България е по-хладно. Но на запад от нас доста често се издават предупреждения за големи горещини. В момента това например важи за Испания и Полша.

- Според мнозина учени ледовете в Арктика и Антарктика усилено се топят. Това води до повишение на нивото на Световния океан. Американски физици прогнозират, че до края на века Лондон и Ню Йорк ще бъдат под водата. Възможно ли е?

Факт е, че ледниците – и арктическите, и антарктическите, се топят. Става дума за тези, които са в океана. Обаче ледените грамади на сушата увеличават площта и обема си. Засега повишението на средната глобална температура е 1 градус. Малко вероятно е до края на настоящия век тя да скочи до такава степен, че нивото на океаните и моретата да се вдигне дотолкова, че да залее Лондон и Ню Йорк. Това е възможно на теория. Ако трябва да съм честен, мнозина преувеличават темпа на глобалното затопляне и топенето на ледниците с меркантилна цел – за да продадат технологиите си.

- Известно е, че геомагнитните полюси се преместват. Влияе ли движението им на земния климат?

По тази тема има спекулации, но има и стойностни научни статии. Много специалисти търсят такава връзка, изследвайки въздействието на слънчевия вятър и космическото лъчение върху озоновия слой, който има парников ефект.

- В Аляска е инсталирано американското съоръжение HAARP. Официално то изследва явления в йоносферата – например северните сияния. Но неофициално май инициира природни бедствия. Вашият коментар?

Не ми се коментира тази глобална конспирация. Какви ли не допълнителни тези „пришиват” към нея любителите на апокалипсиса. Ще отбележа, че напоследък САЩ са най-потърпевши по отношение на бедствията – връхлетяха ги жеги, наводнения, урагани. Явно искат да се самоунищожат. Шегувам се, разбира се. 

Сподели:

Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата

На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън

Ростислав Мурзагулов: „Южна Корея е гневна на Кремъл, с голямо удоволствие би предоставила на Украйна „отрезвител“ за Путин

Путин нае друга държава да воюва за него на територията на чужда страна - това е скандално и напълно необичайно събитие за международната дипломация