Руската Федерална служба за сигурност заяви, че ръководителят на украинското военно разузнаване Кирил Буданов е организирал взрива на Кримския мост, съобщи ТАСС с позоваване на пресцентъра на ФСБ.
Според версията на Москва, експлозивите са доставени от Одеса през България, Грузия и Армения.
Съобщава се също, че федералната служба е задържала „осем съучастници в подготовката на терористичния акт“ – петима граждани на Русия и трима чужденци от Украйна и Армения.
До момента били установени „най-малко 12 съучастници“.
ФСБ сочи като замесени в случая украинските граждани Михаил Цюркало, роден през 1975 г., Денис Ковач, роден през 1979 г. и Роман Соломко, роден през 1971 г. Заподозрени са също грузинските граждани Сандро Иносаридзе и брокер на име Леван, както и арменският гражданин Артур Терчанян, роден през 1985 г. Руската страна твърди, че всички те са участвали в организирането на превоз на товари с експлозиви от България до грузинското пристанище Поти и след това до Армения. Според руската версия, със съдействието на Владимир Василиевич Злоб, роден през 1987 г., гражданин на Украйна, и още петима установени руски граждани са подготвени документи, сочещи като получател на товара несъществуваща фирма в Република Крим.
ФСБ твърди също, че взривното устройство е било замаскирано в рулони с пластмасово фолио, а експлозивите са били изпратени от Одеса през България, Грузия и Армения.
"Взривното устройство е замаскирано в рулони със строително полиетиленово фолио върху 22 палета с общо тегло 22 770 кг и е изпратено в началото на август от морското пристанище в Одеса до българския град Русе в съответствие с договор № 02/08/2022 между „Транслогистик УА” ООД (Киев) и Baltex Capital S.A. (Русе)", гласи съобщението.
Напомняме, българските служби извършиха проверка по случая и установиха, че взривеният на Кримския мост камион никога не е бил на територията на Република България, която беше посочена от Русия като отправна точка за неговия маршрут.
Проверката на българските служби установи също, че стока със сходни характеристики е въведена на територията на България от друга страна-членка на ЕС в контейнер с надлежно оформени документи под режим транзит.
По време на престоя на въпросната стока в България, тя е била под митнически надзор и е напуснала страната в същия контейнер през пристанище Бургас на 17 септември 2022 г. в посока към държава, различна от Русия.
От проверката става категорично ясно, че контейнерът, с който стоката е напуснала България, не е бил на взривения камион.
Цялата информация по случая е предоставена на прокуратурата.
Правителството на Република България няма да позволи по никакъв начин името на страната ни да бъде свързвано с каквато и да е съпричастност към терористична дейност. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства