„ Предполагам, че президентът Румен Радев има предвид, че понеже ще имаме два пряко избирани органи – президент и вицепрезидент, и НС. И е добре поне един от двата органа да бъде стабилен“. Това обясни в ефира на БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.
„Невъзможността обаче да се състави правителство дава възможност на Радев да е малко по-свободен в избора си кога да се проведат изборите.
Те могат да бъдат или на 14 ноември, или да се забавят малко и да отидат към края на ноември, а може да ги насрочи и за 7 ноември", посочи още тя.
По думите на експерта за съжаление сегашното Народно събрание не дава сигнали, че може да се приемат важни законопроекти преди разпускането му.
"Едва ли ще се стигне до приемането на нови членове на Конституционния съд или управител на БНБ в тази обстановка.", посочи Киселова.
По думите й разумният срок по Конституция кога да се проведат изборите, когато не е посочен този седем дневен срок, дава свобода на субектите сами да решат това. В този смисъл Конституцията не е указала, че в деня, в който се върне неуспешният мандат от БСП, трябва в същия ден да се разпусне Народното събрание. Според мен е разумен срок да има указ за разпускане на 10 или 14 септември, като с този Указ не се определя дата за изборите, а след това президентът ще има няколко дни да прецени кога да бъдат изборите", обясни казуса Киселова.
Според доц. Киселова как да бъдат изборите - 2 в 1 или отделно, кои да са първите, това влече опасността кой ще поеме вината за несъставянето на правителство след това.
Още от Закон и ред
Жалба в съда срещу отказа Пеевски да бъде заличен като член и лидер на ДПС
Софийският градски съд отказа вписване на промени в регистъра на политическите партии по партидата на ДПС
ШОК: Сърбия пусна на свобода българския „крал на контрабандата“!
Никола Николов – Паскал
Прокуратурата: Кирил Петков е предаден на съд
От обвинението днес представиха официалното съобщение по обвинението