Лекарствена молекула за хора беше създадена за първи път от изкуствен интелект, съобщава ВВС, цитирана от бТВ.
Експериментът е проведен от британския стартъп "Екзистенция" и японската фармацевтична компания "Сумитомо Дайнипон фарма".
Лекарството ще бъде използвано за лекуване на хора с обсесивно компулсилвно разстройство.
Обикновено производството на нови лекарствени молекули отнема на човешки екип около пет години преди да стигне до клинични тестове. Изкуственият интелект е произвел новата молекула само за 12 месеца – време, което може да бъде от голямо значение за разработване на нови лекарства и ваксини.
Молекулата с име DSP-1181 е създадена с помощта на алгоритми, които откриват потенциални съставки, след което ги сравнява с огромна база данни за конкретната болест. И най-важното – алгоритъмът е универсален и може да бъде приложен за всяка една болест.
Лекарството ще бъде тествано в Япония съвсем скоро и ако експериментите са успешни, ще бъде пуснато в световен мащаб. Екипът вече работи по създаването на нови медикаменти за лекуване на рак и кардиоваскуларни заболявания.
Медиците се надяват и тези лекарства да започнат клинично тестване преди края на годината.
Още от Наука
Престижни учени алармират: Над човечеството е надвиснала голяма заплаха - огледалните форми на живот
Говорят за риск, който до голяма степен е неизвестен на широката общественост
"Българската група" ранни съвременни хора се е кръстосвала с неандерталците два пъти
Изследванията, публикувани в списанията Nature and Science, помогнаха да се разбере по-добре как тези групи се кръстосват
Среща с украинския ветеран проф. Игор Жалоба – днес, в НБУ
По време на службата си съчетава военните задължения с преподавателска дейност, провеждайки лекции и видео включвания директно от окопите