Ровърът на НАСА „Пърсивиърънс“ (Постоянство) беше успешно изстрелян към Марс. Той ще търси следи от древен микробен живот и ще събира проби от скалите на Марс, за да бъдат те върнати за анализ на Земята.
Изстрелването на роувъра, който е с размерите на лек автомобил и тежи малко над един тон стана от военновъздушната база Кейп Каневерал във Флорида. Това е петият роувър на НАСА за Марс и най-модерният.
„За първи път в историята НАСА посвещава мисия на астробиологията. Ще вземем проби от повърхността на един друг свят и мисия през 2026-а ще ги върне на Земята. Това ще е първата мисия в историята, която ще се върне от Марс“, заяви администраторът на НАСА Джим Брайдънстайн.
След седем месеца Пърсивиърънс трябва да се приземи в кратера Джезеро. Той е бил избран заради предполагаемото му геоложко богатство, което би могло да разкрие историята на планетата, която преди да стане студена и суха е имала езера и може би океани. Доктор Кенет Фарли пояснява:
„С цел да търсим следи от древен живот, искахме да отидем на място, където има ясни доказателства за обитаема околна среда. Джезеро има точно това. Той е кратер с диаметър около 45 километра, в който някога е имало езеро дълбоко стотици метри“.
„Пърсивиърънс“ е оборудван и с малък хеликоптер, който ще направи опит за първи полет извън Земята, както и ръка-робот, лазери, рентген, камери и микрофони. Днес на Марс действа само един роувър - Кюриосити на НАСА. Той има собствена лаборатория за химически анализ.
Съединените щати са третата държава, която изпраща мисия до Марс този месец, след Обединените арабски емирства и Китай. В края на юли и началото на август тази година Земята и Марс са най-близо една до друга.
Още от Наука
Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка
Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.
Земята е имала пръстени като Сатурн?
Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна
Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море
Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра