28 Юни, 2026

Трима учени си поделят Нобеловата награда за химия

Трима учени си поделят Нобеловата награда за химия

Американците Джон Б. Гудинаф и Стенли Уитингам и японецът Акира Йошино спечелиха Нобеловата награда за химия за разработването на литиево-йонните батерии, съобщава сайтът Nobelprize.org, цитиран от БТА. 

Тези леки, зареждащи се и мощни батерии сега се използват навсякъде - от мобилните телефони и лаптопите до електрическите автомобили. Те променят коренно живота ни, откакто навлизат в употреба през 1991 г., заявява от Нобеловия комитет. 

Миналата година Нобелова награда за химия спечелиха Франсес Х. Арнолд, Джордж П. Смит и Грегъри П. Уинтър за "овладяване на мощта на еволюцията".

Нобеловата награда за химия се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г. Най-известните лауреати на Нобеловата награда за химия са Сванте Арениус /1903/, Ърнест Ръдърфорд /1908/, Мария Кюри /1911/, Ирен и Фредерик Жолио-Кюри /1935/.

Нобеловите награди ще бъдат връчени на церемония в Стокхолмската концертна зала на 10 декември - в деня на кончината на основателя на Нобеловата награда Алфред Нобел.
Тази година паричната равностойност на наградата е 9 милиона крони (832 459 евро).
Миналата година Нобелова награда за химия спечелиха швейцарецът Жак Дюбоше, германецът Йоахим Франк и британецът Ричард Хендерсън за разработване на криолектронна микроскопия, която революционизира биохимията. 
Сподели:
НАСА регистрира гигантска вълна в Тихия океан, задава се още по-мощен Ел Ниньо 

НАСА регистрира гигантска вълна в Тихия океан, задава се още по-мощен Ел Ниньо 

Експертите отбелязват, че настоящите условия много напомнят на тези от 1997 г., когато се случи едно от най-разрушителните и мощни явления Ел Ниньо в съвременната история

Нов „призрачен“ вид акула бе открит в дълбините на Тихия океан

Нов „призрачен“ вид акула бе открит в дълбините на Тихия океан

Международен екип учени откри нов вид призрачна акула в дълбините на Тихия океан край Коста Рика. Генетичният анализ потвърждава, че загадъчната риба е напълно нов за науката вид и разкрива колко неизследван остава океанът

Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук

Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук

Те имат размерите на Юпитер, обикалят около звезда на повече от 1000 светлинни години разстояние и са открити от спътника TESS на НАСА

Коментари (0)